Decyzja o rozdzielności majątkowej między małżonkami często postrzegana jest jako wyraz wzajemnego braku zaufania. To jednak szkodliwy stereotyp, któremu nie warto wierzyć. W praktyce bowiem takie rozwiązanie może się okazać dobrym sposobem na zabezpieczenie finansowej przyszłości. I to nie tylko w sytuacji, gdy któreś z was źle gospodaruje pieniędzmi, ale choćby gdy prowadzi swój własny biznes.
Kiedy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową?
Pozornie wydaje się, że najczęstszą przyczyną ustanowienia rozdzielności majątkowej jest sytuacja, gdy jeden z małżonków nierozważnie zarządza finansami.
Po części to prawda, bo wspólny majątek to nie tylko wspólne korzyści, ale i wspólna odpowiedzialność. Tym samym jeśli któreś z was popadnie w długi, wierzyciel będzie mógł sięgnąć również do majątku wspólnego. To oznacza m.in, że może zająć wasze wspólne konto bankowe albo wspólne mieszkanie.
W przypadku rozdzielności majątkowej jest inaczej – o ile poinformujesz wierzyciela o istniejącej rozdzielności, każde z was odpowiada za długi tylko z własnego majątku. Gdyby więc nawet spełnił się najgorszy scenariusz, nie stracicie wszystkiego.
Rozdzielność majątkowa to jednak rozwiązanie dobre nie tylko dla par, w których jedna ze stron nierozważnie zaciąga zobowiązania. Taką możliwość warto też rozważyć, gdy Ty albo Twój małżonek prowadzicie działalność gospodarczą.
W końcu nawet gdy biznes obecnie dobrze prosperuje, to wcale nie macie gwarancji, że będzie tak zawsze. Pewne jest natomiast, że gdy potem pojawi się konieczność spłacania długów z majątku wspólnego, dotkliwie to odczujecie.
Rozdzielność majątkową powinniście rozważyć także jeśli należycie do tych par, które wolą zabezpieczyć się przed wszelkimi ewentualnymi problemami i sporami. Dzięki jej ustanowieniu w razie ewentualnego rozwodu znacznie łatwiej uregulujecie sprawy finansowe – szybko i bez batalii o podział majątku wspólnego.
Jak ustanowić rozdzielność majątkową?
Co do zasady z chwilą zawarcia małżeństwa między Toba i Twoim małżonkiem powstaje wspólność majątkowa.
Macie jednak również inną możliwość – zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej (intercyzy) i ustanowienie rozdzielności. Aby umowa była ważna, konieczna jest forma aktu notarialnego. Co ważne, na zawarcie intercyzy możecie zdecydować się nie tylko w momencie wkraczania w związek małżeński, ale także wiele lat po ślubie.
Jeśli natomiast dojdzie do sytuacji, gdy Ty chcesz rozdzielności, a Twój małżonek niekoniecznie, to nie wszystko stracone. Wprawdzie do umowy potrzeba zgodnego działania obu stron, ale pozostaje jeszcze drugie rozwiązanie – droga sądowa.
Rozdzielność majątkową bez zgody drugiej strony sąd ustanowi „z ważnych powodów”. W praktyce masz więc na to szansę, gdy wykażesz, że dzięki rozdzielności majątkowej możesz zabezpieczyć swoje interesy finansowe i swoją przyszłość.
Pomoc prawna w sprawach o ustanowienie rozdzielności majątkowej
Temat rozdzielności majątkowej jest skomplikowany. Do tego dochodzą jeszcze ewentualne negocjacje z drugą stroną czy nawet działanie wbrew jej woli – na drodze sądowej. Nie musisz jednak zajmować się wszystkim na własną rękę. Zamiast tego możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją sytuację i powiemy Ci, jaki wpływ na Twoją przyszłość będzie mieć ustanowienie rozdzielności majątkowej,
- doradzimy, jakie kwestie warto uregulować w umowie ze współmałżonkiem,
- w razie, gdy Twój małżonek nie chce rozdzielności – pomożemy Ci przygotować pozew i inne niezbędne pisma,
- będziemy reprezentować Cię przy negocjacjach z małżonkiem,
- dopilnujemy wszelkich formalności,
- zadbamy, by rozdzielność majątkowa została ustanowiona szybko i bez przeszkód.
Masz wątpliwości, czy w Twojej sytuacji rozdzielność majątkowa to dobre rozwiązanie? Zastanawiasz się, czy intercyza uchroni Cię przed długami? A może nie wiesz, jak ustanowić rozdzielność na drodze sądowej? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!