Spory o alimenty zwykle wyglądają podobnie: jedna strona chce uzyskać jak najwyższą kwotę, druga – płacić jak najmniej, a najlepiej wcale. O tym, ile wyniosą alimenty i czy w ogóle zostaną ustanowione, ostatecznie zdecyduje jednak sąd. Musisz więc przekonać go do swoich racji, powołując się przede wszystkim na tzw. usprawiedliwione potrzeby uprawnionego i możliwości zarobkowe zobowiązanego do zapłaty.
Od kogo można żądać alimentów?
Alimenty kojarzą się głównie z rozwodem i łożeniem przez jedno z rodziców na utrzymanie dzieci. W praktyce jednak pojęcie to jest znacznie szersze. Celem alimentów jest dostarczenie środków dla osób bliskich, które potrzebują wsparcia finansowego.
Oznacza to, że można domagać się ich nie tylko w relacji rodzic-dziecko. Wiele prowadzonych spraw z tego zakresu dotyczy także dziadków czy wnuków, a nawet rodzeństwa.
Temat alimentów pojawia się też w odniesieniu do rozwodu czy separacji. Możliwość i zasady ich otrzymywania będą tu jednak zależeć od tego, czy Ty i Twój małżonek zdecydowaliście się na orzekanie o winie, a jeśli tak – jakie było rozstrzygniecie sądu.
Ze względu na ustalenie kwestii winy alimenty mogą przysługiwać Ci tylko w razie popadnięcia w niedostatek i tylko przez kilka najbliższych lat albo wręcz przeciwnie – bezterminowo, z uwagi na obniżenie Twojego standardu życia.
To, jak wysokie alimenty przyzna sąd, w dużej mierze będzie zależeć od Ciebie
Przy ustalaniu wysokości alimentów, sąd weźmie pod uwagę kilka czynników. Znaczenie będą mieć przede wszystkim usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (osoby domagającej się alimentów) oraz możliwości zarobkowe i sytuacja majątkowa zobowiązanego.
Oznacza to, że jeśli np. chcesz otrzymywać jak najwyższe alimenty od drugiego rodzica z racji tego, że samodzielnie wychowujesz wasze wspólne dziecko, musisz zadbać o przedstawienie jego wszystkich usprawiedliwionych potrzeb. Równie istotne znaczenie ma udowodnienie, że możliwości finansowe drugiej strony pozwalają jej na płacenie kwoty, której się domagasz.
Z kolei jeśli to Ty masz płacić i Twoim zdaniem żądania są zbyt wygórowane, możesz udowodnić, że potrzeby drugiej strony są znacznie niższe, niż twierdzi, a także, że Twoja sytuacja finansowa nie pozwoli Ci na regularne płacenie alimentów o takiej wysokości.
Pamiętaj też, że zasądzone alimenty nie obowiązują raz na zawsze. Jeśli zmienią się potrzeby uprawnionego albo sytuacja finansowa zobowiązanego do zapłaty to ich wysokość należy dostosować do tej nowych warunków. Wtedy masz prawo wnosić o odpowiednie obniżenie lub podwyższenie zasądzonej kwoty.
Pomoc prawna w sprawach o alimenty
Obojętnie, czy chcesz uzyskać alimenty, czy też to od Ciebie żądają ich zapłaty – to sąd ostatecznie ustali ich wysokość. Po Twojej stronie leży więc zadbanie o to, by przekonać go do swoich racji.
Cała sprawa może być dla Ciebie bardzo emocjonująca – w końcu spory o alimenty zawsze toczysz z osobami, z którymi łączą Cię (lub przynajmniej łączyły) bliskie relacje. Nie musisz jednak działać na własną rękę. Zamiast tego możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją sytuację i powiemy Ci, jakie masz możliwości,
- przygotujemy wszystkie argumenty i dowody, które pozwolą Ci otrzymać alimenty maksymalnej wysokości, a jeśli to Ty masz płacić – wywalczyć jak najniższą kwotę,
- sprawdzimy, czy masz szansę na podwyższenie lub obniżenie alimentów,
- będziemy reprezentować Cię na sali sądowej i w negocjacjach z drugą stroną,
- przygotujemy pozew o alimenty, inne potrzebne pisma i dokumenty,
- wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach tak, by cały spór kosztował Cię jak najmniej czasu i nerwów.
Nie wiesz, czy należą Ci się alimenty? Chcesz zmienić ich wysokość? A może to Ty masz płacić, a żądana kwota jest Twoim zdaniem wygórowana? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!