Każda nieruchomość powinna mieć zapewniony odpowiedni dostęp do drogi publicznej. W praktyce bywa z tym jednak różnie. W takiej sytuacji pozostaje Ci tylko przejeżdżanie przez działkę sąsiada. I czasem ten bez problemu się na to zgadza. Równie dobrze może się jednak zdarzyć, że nie będzie chciał o tym słyszeć. Na szczęście w obu przypadkach masz szansę na ustanowienie służebności drogi koniecznej. Jeśli nie uda się wam porozumieć i zawrzeć umowy, sprawę rozstrzygnie sąd.
Czym jest służebność drogi koniecznej?
Jako właściciel nieruchomości musisz mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. Co więcej, dostęp ten musi być bezpieczny, swobodny oraz przeprowadzony z uwzględnieniem przeznaczenia nieruchomości i rozwoju technologicznego.
A jeśli tego warunku nie da się spełnić bezpośrednio dla Twojej nieruchomości, to pozostaje jeszcze poprowadzenie drogi przez nieruchomość sąsiada. Jest to właśnie tzw. ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Do takiej służebności prawo przysługuje Ci przede wszystkim, gdy Twoja nieruchomość w ogóle nie ma dostępu do drogi publicznej. Druga sytuacja to ta, gdy dostęp wprawdzie jest, ale z różnych powodów można go nazwać „odpowiednim”. Przykładowo, gdy ze względu na stan techniczny drogi przez większość roku i tak nie masz jak z niej korzystać.
Oczywiście, jak możesz się spodziewać, ustanowienie służebności drogi koniecznej nie jest Twojemu sąsiadowi na rękę. Z tego powodu przeprowadza się je w taki sposób, by jak w najmniejszym stopniu ingerować w jego prawo własności. Jeśli to możliwe, drogę wytycza się więc tak, by przebiegała przy samej granicy waszych działek.
Dodatkowo sąsiadowi, jako właścicielowi obciążonej nieruchomości, należy się wynagrodzenie. Możesz zapłacić je jednorazowo lub okresowo – w zależności od waszych ustaleń.
Jak ustanowić służebność drogi koniecznej?
Służebność drogi koniecznej możesz ustanowić w sumie na trzy sposoby. Pierwszy z nich to umowa z właścicielem działki, przez którą miałaby biec droga. Tutaj potrzeba jednak waszej jednomyślności – zarówno co do samego poprowadzenia drogi, jak i co do jej szerokości, kosztów wynagrodzenia czy choćby warunków jej utrzymania. Jeśli uda wam się porozumieć, zawrzecie umowę w formie aktu notarialnego i sprawa będzie załatwiona.
Nie zawsze jednak sąsiad okaże się chętny do współpracy. A może wprawdzie nie będzie protestował odnośnie samego ustanowienia służebności, ale nie zdołacie się już porozumieć co do szczegółów, takich jak choćby wysokość wynagrodzenia. Wtedy pozostaje wam droga sądowa.
Jest też trzecia opcja – służebność drogi koniecznej możesz również zasiedzieć. Do tego musisz jednak spełnić konkretne wymogi – zachowywać się jak właściciel (a więc tak, jakby przysługiwało Ci pełne prawo do przejazdu przez teren sąsiada) i robić to odpowiednio długi czas – zwykle przez 30 lat.
Pomoc prawna w sprawach o ustanowienie służebności drogi koniecznej
Przy ustanawianiu służebności drogi koniecznej interesy Twoje i sąsiada są kompletnie sprzeczne. Ty chcesz mieć zapewniony dojazd przez jego teren i płacić jak najmniej, on natomiast chciałby otrzymać jak największe wynagrodzenie, a najlepiej w ogóle uchronić się przed ustanowieniem służebności.
Nie musisz jednak działać na własną rękę. Możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:
- pomożemy Ci w negocjacjach z drugą stroną i podejmiemy próby wypracowania porozumienia poza salą sądową,
- postaramy się o ustanowienie możliwie najniższego wynagrodzenia dla Twojego sąsiada,
- w przypadku ustanowienia służebności w formie umowy, dopilnujemy, by regulowała wszystkie ważne dla Ciebie kwestie,
- będziemy reprezentować Cię na sali sądowej,
- zadbamy o wszystkie formalności.
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wniosku do sądu? Nie umiesz porozumieć się z sąsiadem w kwestii ustanowienia służebności? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!