Gdy wyrok skazujący Cię na karę pozbawienia wolności stanie się prawomocny, co do zasady musisz natychmiast udać się do zakładu karnego. W tym zakresie istnieją jednak pewne wyjątki. Jeśli któryś z nich ma miejsce również w Twojej sytuacji, wykonanie kary pozbawienia wolności może zostać odroczone. Wszystko jednak pod warunkiem, że będziesz działać dostatecznie szybko i zadbasz o przygotowanie odpowiedniego wniosku.
Kiedy sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności?
Na odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności masz szansę w kilku sytuacjach, które zasadniczo można podzielić na dwie grupy:
- odroczenie, które sąd musi przeprowadzić obowiązkowo, jeśli tylko zachodzą konkretne przesłanki,
- odroczenie, które sąd może, ale nie musi przeprowadzać, nawet jeśli spełnisz warunki wymienione w przepisach.
O obowiązkowym odroczeniu wykonywania kary pozbawienia wolności można mówić w sytuacji, gdy skazany cierpi na chorobę psychiczną lub inną ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonywanie kary.
Tym samym jeśli chcesz powołać się na ten powód, musisz udowodnić nie tylko sam fakt istnienia choroby, ale także dowieść, że przebywanie w zakładzie karnym może zagrażać Twojemu życiu lub przynajmniej stanowić poważne niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia.
Nieobowiązkowe odroczenie wykonywania kary ma natomiast miejsce, gdy:
- jej wykonywanie pociągałoby dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki,
- powierzchnia w celi wynosi mniej niż 3 m2 na osobę.
Decydujące znaczenie w sprawie może mieć przygotowany przez Ciebie wniosek
Skazani najczęściej próbują odroczyć wykonanie kary, powołując się na wspomniane już „zbyt ciężkie skutki” dla nich lub ich rodziny. Problem w tym, że jest to bardzo szerokie określenie. Z jednej strony stwarza Ci więc duże pole manewru, z drugiej umożliwia sądowi interpretację na Twoją niekorzyść.
Praktyka pokazuje, że na tej podstawie możesz uzyskać odroczenie wykonania kary m.in. gdy:
- jesteś jedynym żywicielem rodziny,
- pewne zdarzenia losowe wymagają podjęcia przez Ciebie natychmiastowych działań,
- opiekujesz się ciężko chorym członkiem rodziny,
- natychmiastowe wykonanie kary skutkowałoby przerwaniem nauki czy niepodejściem do ważnego egzaminu (np. maturalnego czy podnoszącego kwalifikacje).
Tak naprawdę wiele zależy tu jednak od Twoich argumentów i tego, czy Twój wniosek zdoła przekonać sąd.
Jeśli natomiast podstawą odroczenia wykonania kary ma być przesłanka obligatoryjna (choroba psychiczna lub inna ciężka choroba), musisz zgromadzić dokumentację medyczną, kartę choroby czy opinie lekarzy. Pamiętaj, że samo udowodnienie istnienia choroby nie wystarczy. Musisz jeszcze dowieść, że ma ona realny wpływ na niemożność natychmiastowego wykonania kary.
Stoisz więc przed trudnym zadaniem – niezależnie od przesłanki, na którą się powołasz, musisz przedstawić konkretne argumenty, znaleźć dowody na ich poparcie i przekonać sąd, że odroczenie wykonania kary rzeczywiście jest niezbędne. Właśnie dlatego odpowiednie, a przede wszystkim staranne przygotowanie wniosku ma tak kluczowe znaczenie.
Na jak długo sąd odroczy Twoją karę?
Jeśli sąd zgodzi się z Twoim stanowiskiem, wykonanie kary zostanie odroczone. To, jak długo możesz wówczas przebywać poza zakładem karnym, zależy jednak od przyczyny przedstawionej we wniosku.
W przypadku obligatoryjnego odroczenia ma ono miejsce aż do ustania podstawy uniemożliwiającej wykonanie kary. W pozostałych sytuacjach może ono trwać co najwyżej 1 rok. Wyjątek stanowią tu kobiety ciężarne i osoby samotnie wychowujące dziecko – dla nich przewidziano odroczenie do maksymalnie 3 lat po urodzeniu dziecka.
Sąd może przy tym odraczać karę nawet kilkukrotnie, pod warunkiem, że suma odroczeń nie przekroczy wskazanych wyżej okresów.
Musisz działać szybko – inaczej stracisz szansę na odroczenie kary
Jeśli spełniasz wymogi odroczenia kary pozbawienia wolności i zadbasz o rzetelne przygotowanie wniosku, to wciąż może być za mało. Ogromne znaczenie ma jeszcze jeden czynnik – czas.
Z możliwości odroczenia może skorzystać bowiem tylko osoba, która wykonywania kary w ogóle nie rozpoczęła. Jeśli więc wcześniej stawisz się już w zakładzie karnym, masz szansę co najwyżej na udzielenie przerwy w jej wykonaniu.
Musisz też pamiętać, że samo wniesienie wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności wcale nie powoduje, że prawomocne orzeczenie automatycznie zostaje wstrzymane. Mówiąc prościej – może się zdarzyć, że złożysz wniosek o odroczenie kary przed jej rozpoczęciem, ale zanim zostanie on rozpatrzony, nadejdzie już czas, w którym musisz stawić się w zakładzie karnym.
Istnieje jednak rozwiązanie – złożenie dodatkowo wniosku o wstrzymanie wykonania kary. Sąd rozpatrzy go w pierwszej kolejności, a dopiero potem zajmie się kwestią ewentualnego jej odroczenia. W ten sposób zyskasz więc możliwość pozostawania na wolności przez cały okres rozpatrywania Twojego wniosku.
Oczywiście sąd nie zawsze zgodzi się na odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Nie oznacza to jednak, że nie masz już żadnych szans na pozytywne zakończenie sprawy. Od wydanego postanowienia możesz się odwołać, składając zażalenie. I tutaj konieczna jest jednak Twoja szybka reakcja – masz na to bowiem tylko 7 dni.
Pomoc prawna w sprawach o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności
W sprawach o odroczenie wykonania kary kluczowe znaczenie mają dwa czynniki – szybkie działanie i odpowiednie przygotowanie wniosku. Nie musisz jednak robić wszystkiego na własną rękę. Zamiast tego skorzystaj z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją sprawę i powiemy Ci, czy masz szansę na odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności,
- zadbamy o przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i znalezienie argumentów, które przekonają sąd,
- przygotujemy w Twoim imieniu wniosek o odroczenie wykonania kary i zawieszenie jej wykonania,
- w razie decyzji odmownej, pomożemy Ci złożyć zażalenie.
Zastanawiasz się, czy masz szansę na odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności? Nie wiesz, jak przygotować wniosek? Skorzystaj z naszej pomocy. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!