
Dział spadku to już ostatni krok na drodze do załatwienia formalności spadkowych. To właśnie z chwilą jego dokonania staniesz się wyłącznym właścicielem konkretnych składników majątku albo otrzymasz ustaloną kwotę pieniężną. Na tym etapie możesz mieć jednak wątpliwości, czy dział spadku w ogóle jest Ci potrzebny. A jeśli już się na niego zdecydujesz, pozostaje jeszcze kwestia porozumienia się w tej sprawie z pozostałymi spadkobiercami. Na szczęście nawet jeśli wasze zdania są podzielone, przeprowadzenie działu spadku jest możliwe.
Czy dział spadku jest konieczny?
Dział spadku nie jest obowiązkowy. Tak naprawdę nie musisz go przeprowadzać nawet przez wiele lat od śmierci spadkodawcy.
Dlaczego więc tak wiele osób się na to decyduje? Przede wszystkim z tego powodu, że do momentu przeprowadzenia działu spadku odziedziczony majątek traktowany jest jako jedna całość.
Jeśli więc np. do kręgu spadkobierców należysz Ty i 2 inne osoby, a w skład spadku wchodzą 3 nieruchomości, nie możecie postanowić, że każdemu z was przypada jedna z nich. Do momentu działu sytuacja wygląda w ten sposób, że wszystkie nieruchomości są wspólne i w każdej z nich macie konkretny udział.
To oznacza, że jeśli np. zechcecie sprzedać jedną z nieruchomości albo podjąć jakąkolwiek inną decyzję związaną z zarządzaniem majątkiem spadkowym, nie wolno wam robić tego na własną rękę – konieczne jest współdziałanie.
Po dziale spadku Twoja sytuacja się jednak zmienia. Na własność przypadają Ci konkretne składniki majątku albo określona kwota pieniężna. Są Twoje i tylko Twoje. Tym samym możesz swobodnie nimi zarządzać – zachować albo sprzedać i nikogo nie musisz przy tym pytać o zgodę.
Dział spadku nie jest więc konieczny i nikt Cię do niego nie zmusi. Jego brak może się jednak okazać sporym utrudnieniem, szczególnie gdy Ty i pozostali spadkobiercy nie jesteście w pełni zgodni co do sposobu zarządzania majątkiem.
Jak Ty i pozostali spadkobiercy możecie podzielić spadek?
Macie 3 możliwości, jeśli chodzi o dział spadku:
- podział cywilny – sprzedajecie cały majątek i dzielicie się gotówką zgodnie ze swoimi udziałami,
- podział fizyczny – rozdzielacie konkretne składniki spadku między sobą, stosownie do swoich udziałów,
- przyznanie spadku na własność kilku spadkobiercom z obowiązkiem spłat i dopłat – czyli przykładowo 1 lub kilku spadkobierców otrzymuje na własność nieruchomość, ale spłaca udziały pozostałych.
Jeśli Ty, ani pozostali spadkobiercy nie jesteście zainteresowani przedmiotami wchodzącymi w skład spadku (np. domem, samochodem czy meblami), możecie zdecydować się na podział cywilny. Sprzedając cały majątek, szybko i wygodnie podzielicie się pieniędzmi zgodnie z waszymi udziałami.
Póki jesteście w stanie wypracować porozumienie, macie zresztą dużą dowolność. Możecie np. sprzedać część majątku, którym żadne z was nie jest zainteresowane, a w pozostałym zakresie – przyznać przedmioty na własność niektórym z was.
Jak przeprowadzić dział spadku?
W praktyce dział spadku może jednak nie być prosty. Problemy pojawiają się, gdy nie jesteś w stanie porozumieć się z pozostałymi spadkobiercami co do sposobu podziału majątku.
W takiej sytuacji pozostają wam próby negocjacji (może jeszcze uda wam się dojść do porozumienia?), a w najgorszym wypadku – spór na sali sądowej. Ostatecznie to właśnie sąd zadecyduje, w jaki sposób podzielić majątek.
Aby jednak dział spadku w ogóle był możliwy, musisz najpierw złożyć wniosek, a w nim zamieścić spis składników majątku i zaproponować sposób podziału.
Pomoc prawna w sprawach o dział spadku
Zwykle współspadkobiercami są Twoi bliscy czy krewni, więc tego rodzaju spory mogą wzbudzać dużo emocji. Nie musisz jednak działać na własną rękę. Zamiast tego skorzystaj z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją sprawę i przedstawimy Ci możliwości podziału spadku,
- pomożemy Ci w negocjacjach i jeśli to możliwe – zadbamy o wypracowanie porozumienia poza salą sądową,
- przygotujemy wniosek o dział spadku,
- będziemy reprezentować Cię w sądzie,
- wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach,
- zadbamy o jak najszybsze zakończenie sprawy, by oszczędzić Ci zbędnych nerwów.
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wniosku o dział spadku? Nie potrafisz porozumieć się ze współspadkobiercami? A może zastanawiasz się, czy dział spadku w ogóle jest konieczny? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!