
Zawarcie umowy o kredyt wiąże się z zaakceptowaniem zawartych w niej postanowień. Wśród nich znajdują się także regulacje dotyczące opłaty bankowej. Praktycznie z roku na rok jej wysokość wzrasta i może stanowić znaczną część wszystkich kosztów zaciągnięcia zobowiązania. Nie każdy wie jednak, że wcześniejsza spłata kredytu pozwala na zwrot prowizji bankowej.
Czym jest prowizja bankowa?
Prowizja bankowa to jednorazowa opłata pobierana przez bank, zwykle na etapie uruchomienia kredytu. Czasem występuje także pod pojęciem „opłaty przygotowawczej”. Jej zadaniem teoretycznie jest pokrycie kosztów związanych chociażby z obsługą kredytu. W praktyce jednak wysokość takiej opłaty sięga nawet kilkadziesiąt procent kwoty udzielonego kredytu. Wszystko ze względu na brak przepisów regulujących tę kwestię i tym samym zapewnienie instytucjom finansowym dużej swobody przy określaniu kosztów.
Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji
Zgodnie z artykułem 49. Ustawy o kredycie konsumenckim wcześniejsza spłata kredytu powinna pociągać za sobą obniżenie tych kosztów, które związane są z okresem trwania umowy. Do takich niewątpliwie zalicza się natomiast prowizja bankowa. Jej zwrot powinien nastąpić proporcjonalnie, a więc obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Co ważne, możliwość zwrotu nie może być uzależniona od tego, kiedy koszty operacyjne zostały poniesione przez kredytobiorcę. Taką interpretację przepisów potwierdził nie tylko Rzecznik Finansowy, ale nawet sam Trybunał Sprawiedliwości UE. To wciąż jednak nie sprawia, że banki dobrowolnie informują konsumentów o przysługującym im prawie zwrotu prowizji. W efekcie większość kredytobiorców nie jest nawet świadoma istnienia swoich praw.
Kto może ubiegać się o zwrot prowizji bankowej?
O zwrot prowizji bankowej można ubiegać się po spełnieniu warunków takich jak:
- zaciągnięcie konsumenckiego kredytu gotówkowego po 1 stycznia 2012 roku
- dokonanie wcześniejszej spłaty albo konsolidacji lub przeniesienia kredytu do tego samego lub innego banku.
Pojęcie kredytu konsumenckiego należy rozumieć jako umowę w kwocie nie wyższej niż 255 550 złotych lub jej równowartości w obcej walucie. Taka umowa musi dotyczyć pożyczki, kredytu w rozumieniu prawa bankowego, przedłużenia terminu spłaty, konsolidacji czy kredytów, w których kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się zwrócić kredytodawcy spełnione świadczenie. Ważne, by kredytobiorca w umowie występował jako konsument. O kredycie konsumenckim nie można więc mówić w przypadku, gdy dana osoba zaciąga kredyt na cel związany z działalnością gospodarczą czy zawodową. Podobnie zwrot prowizji bankowej nie obowiązuje w przypadku leasingu konsumenckiego czy kredytów hipotecznych.
Wniosek o zwrot prowizji bankowej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kredytodawca ma obowiązek rozliczenia z konsumentem kredytu w terminie 14 dni od momentu wcześniejszej spłaty całego kredytu. W praktyce jednak banki nie dokonują automatycznie zwrotu prowizji. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Taki wniosek o zwrot prowizji bankowej można przygotować samodzielnie lub skorzystać z pomocy prawnika. Powinny znaleźć się w nim takie informacje jak:
- dane osobowe kredytobiorcy
- data zawarcia umowy
- numer umowy o kredyt
- data spłaty kredytu
- wniosek o proporcjonalny zwrot prowizji
- numer rachunku bankowego.
Co więcej, wniosek o zwrot prowizji bankowej powinien zawierać potwierdzenie przedterminowej spłaty. Dzięki temu kredytobiorca będzie mógł wykazać, że zwrot prowizji bankowej rzeczywiście mu się należy. Samo złożenie odpowiedniego pisma nie zawsze wiąże się jednak z pomyślnym zakończeniem sprawy. Dla instytucji finansowych zwrot prowizji bankowej jest bowiem niekorzystny, dlatego często wydają decyzję odmowną. W takim wypadku konsument ma możliwość złożenia skargi do Rzecznika Finansowego lub skierowania sprawy od razu na drogę sądową. Na tym etapie wielu kredytobiorców rezygnuje jednak z dochodzenia zwrotu należnej im kwoty. Niesłusznie, bo zwrot prowizji bankowej jak najbardziej im się należy.
Jak uzyskać zwrot prowizji bankowej?
Konsumenci często obawiają się starcia z dużą instytucją finansową. Właśnie dlatego warto zdecydować się na wsparcie doświadczonego prawnika. Jeśli wcześniejsza spłata kredytu uprawnia Cię do zwrotu prowizji, skorzystaj z naszej pomocy. W ten sposób zyskasz:
- wygodę – działanie na własną rękę pociąga konieczność zagłębiania się w przepisy i interpretacje ustaw, które mogą być dla Ciebie niezrozumiałe. Powierzając nam swoją sprawę, nie musisz poświęcać temu czasu i energii – wszystkim zajmiemy się w Twoim imieniu.
- skuteczność – wyegzekwujemy dla Ciebie należną kwotę, opierając się na znajomości przepisów, interpretacji Rzecznika Finansowego czy TSUE, a także na naszym doświadczeniu, które umożliwia nam skuteczne dochodzenie roszczeń
- wsparcie – korzystając z profesjonalnej pomocy, nie musisz obawiać się starcia z potężną instytucją finansową. Będziemy reprezentować Cię na każdym etapie sprawy i dopilnujemy wszelkich formalności.