
Co do zasady każdemu z rodziców przysługuje władza rodzicielska. Jeśli jednak zachowanie ojca czy matki zagraża dobru małoletniego, możesz uregulować tę kwestię także w inny sposób. Pamiętaj, że w tego rodzaju sprawach to właśnie dobro dziecka powinno być najważniejsze. Właśnie dlatego czasem najlepszym, co możesz zrobić, będzie wystąpienie o ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica, a nawet pozbawienie go jej całkowicie.
Czym jest władza rodzicielska?
Władza rodzicielska to prawa i obowiązki przysługujące rodzicom względem małoletniego. Wiąże się głównie ze sprawowaniem pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem. Oznacza to, że jako rodzice możecie podejmować decyzje choćby w zakresie edukacji czy leczenia. Jesteście też zobowiązani do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków życiowych i właściwego rozwoju.
Teoretycznie dla małoletniego najlepiej będzie, gdy każde z rodziców zachowa pełnię władzy rodzicielskiej. Jest to najczęstszy, ale zdecydowanie nie jedyny scenariusz. Zdarza się, że z różnych względów dobro dziecka wymaga uregulowania tej kwestii w inny sposób. Wówczas sąd może:
- ograniczyć władzę rodzicielską,
- zawiesić jej wykonywanie,
- pozbawić jej całkowicie.
Taką decyzję ma prawo podjąć zarówno względem jednego z was, jak i wobec całej dwójki.
Warto jednak zaznaczyć, że samo ograniczenie czy nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje automatycznie utraty prawa do kontaktu z małoletnim – są to dwie oddzielne kwestie.
Jeśli wymaga tego dobro dziecka, sąd może ograniczyć lub nawet pozbawić władzy rodzicielskiej
Ograniczenie władzy rodzicielskiej możliwe jest m.in. w momencie rozwodu czy separacji. Wtedy sąd zwykle powierzy pełnię władz jednemu z was – temu, z którym dziecko na stałe mieszka. Władza drugiego rodzica zostanie natomiast ograniczona do sprawowania niektórych obowiązków – np. współdecydowania o wykształceniu, leczeniu czy wyjeździe za granicę.
Oczywiście nawet mimo rozwodu czy separacji macie szansę oboje zachować pełnię władz rodzicielskich. Aby tak się jednak stało, musicie wypracować porozumienie co do tego, jak będzie wykonywana władza rodzicielska i jak będą przebiegać kontakty z małoletnim, a potem złożyć odpowiedni wniosek i przedstawić sądowi tzw. plan wychowawczy. Wypracowanie porozumienia nie zawsze jest jednak możliwe i wtedy decyzję podejmie za was sąd.
Rozwód czy separacja to jednak nie jedyne przypadki, kiedy możesz wnosić o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Masz do tego prawo także w sytuacji, gdy zachowanie drugiego rodzica zagraża dobru waszego dziecka – np. gdy jest on agresywny, zaniedbuje małoletniego czy swoim postępowaniem naraża jego życie lub zdrowie.
W przypadku przejściowej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej możesz wnosić również o jej zawieszenie. Zawsze pozostaje Ci też najbardziej radykalne rozwiązanie, czyli całkowite jej pozbawienie. Musisz jednak pamiętać, że odebranie władzy rodzicielskiej to najmocniejsza ingerencja w uprawnienia rodzica. Właśnie dlatego przewidziano ją tylko dla szczególnych przypadków. Na takie rozstrzygnięcie możesz liczyć m.in., gdy drugi rodzic nadużywa swojej władzy czy rażąco narusza swoje obowiązki.
Aby sąd przychylił się do Twojego wniosku, musisz przedstawić odpowiednie dowody
Ograniczenie władzy rodzicielskiej czy tym bardziej całkowite jej pozbawienie następuje wniosek. Składając go, pamiętaj jednak, że podczas rozstrzygnięcia sąd zawsze będzie kierował się jednym, podstawowym wyznacznikiem – dobrem dziecka.
W Twoim interesie leży wykazanie, że przedstawione przez Ciebie stanowisko jest maksymalnie zgodne z potrzebami i dobrem małoletniego. Aby to ustalić, sąd dokładnie przeanalizuje zebrany materiał dowodowy. Pod uwagę weźmie także zeznania świadków i stron. Znaczenie będzie mieć więc chociażby fakt, że drugi rodzic stale nadużywa alkoholu, nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem czy nie interesuje się jego losem.
Bez znaczenia pozostaje natomiast interes któregokolwiek z rodziców kosztem małoletniego. Pozbawienie czy ograniczenie władzy rodzicielskiej nie może być więc motywowane np. chęcią zemsty na drugiej stronie. Tym samym jeśli to Tobie drugi rodzic próbuje odebrać władzę rodzicielską, możesz wykazać, że wcale nie kieruje się dobrem dziecka, a prywatnymi pobudkami.
Pomoc prawna w sprawach o uregulowanie władzy rodzicielskiej
Niezależnie od tego, w jaki sposób sąd ureguluję kwestię władzy rodzicielskiej, jedno jest pewne – wydane rozstrzygnięcie będzie mieć wpływ na losy całej rodziny, przyszłość Twoją i dziecka oraz na wasze relacje. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przekonać sąd do swoich racji. Nie musisz jednak działać na własną rękę. Możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją sytuację i powiemy Ci, jakie masz możliwości,
- przygotujemy niezbędne pisma i zadbamy o wszelkie formalności,
- będziemy Cię reprezentować w sprawach o ograniczenie, zawieszenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej,
- pomożemy Ci sporządzić porozumienie rodzicielskie i plan wychowawczy,
- będziemy Twoim wsparciem podczas negocjacji z drugim rodzicem czy jego pełnomocnikiem.
Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Uważasz, że drugi rodzic źle się nim opiekuje? A może chcesz odzyskać władzę rodzicielską, której Cię pozbawiono? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!