
Każdy z rodziców ma prawo do kontaktu z dzieckiem i to niezależnie od tego, czy jesteście małżeństwem i czy przysługuje wam pełnia władz rodzicielskich. Najlepiej jeśli zdołacie się w tej kwestii porozumieć. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zdarza się nawet, że drugi rodzic próbuje całkowicie uniemożliwić Ci kontakt z dzieckiem albo znacznie Ci go utrudnia. W takiej sytuacji możesz dochodzić swoich praw przed sądem.
Komu przysługuje prawo do kontaktów z dzieckiem?
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Ty i Twoje dziecko macie nie tyle prawo, co nawet obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Co więcej, kwestia ta nie ma ścisłego związku z władzą rodzicielską.
Oznacza to, że nawet jeśli Cię tej władzy pozbawiono, wciąż przysługuje Ci prawo do utrzymywania kontaktu. Jedynie sąd może je ograniczyć albo całkowicie Cię go pozbawić. Zrobi to jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach – gdy wymaga tego dobro małoletniego.
Ustalenie kontaktów z dzieckiem może się odbyć w formie ugody lub postępowania przed sądem
Temat ustalenia kontaktów z dzieckiem najczęściej pojawia się w momencie rozwodu, separacji czy rozstania z partnerem. Ty i drugi rodzic możecie wówczas porozumieć się w kwestii kontaktów, by uniknąć długiego i zwykle emocjonującego postępowania.
Nie zawsze jednak będziecie w stanie to zrobić. W takim wypadku pozostaje Ci złożenie wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem na drodze sądowej. Drugi rodzic ma natomiast prawo wniesienia odpowiedzi na wniosek i przedstawienia swojego własnego stanowiska.
Na podstawie przygotowanych pism, a także w oparciu o dowody, przesłuchanie świadków i rodziców sąd ustali wówczas, na jakich zasadach będzie przebiegać realizacja kontaktów. Z tego powodu musisz dobrze przygotować się do postępowania. Twoim celem jest przekonanie sądu, że to właśnie Twój plan realizacji kontaktów z dzieckiem będzie zgodny z jego dobrem i jego potrzebami.
Postępowanie nie musi jednak zakończyć się wydaniem postanowienia. W międzyczasie Ty i drugi rodzic macie prawo podejmować próby porozumienia i ostatecznie zawrzeć ugodę przed sądem lub mediatorem.
Pamiętaj też, że raz dokonane ustalenia nie muszą obowiązywać na całe życie. W końcu inne potrzeby ma np. pięciolatek, a inne piętnastolatek. Tak samo jak zmianie może ulec Twoja sytuacja życiowa czy sytuacja drugiego rodzica. Zawsze możesz więc wystąpić z wnioskiem o wprowadzenie zmian w zakresie wykonywania kontaktu.
Zabezpieczenie i egzekucja kontaktów z dzieckiem
Jeśli Ty i drugi rodzic uregulujecie kwestię kontaktów z dzieckiem, macie obowiązek dotrzymywania tych postanowień. W praktyce bywa z tym jednak różnie. Nieraz żal czy złość bierze górę nad dobrem dziecka. Wtedy okazuje się, że mimo dokonanych ustaleń nie masz możliwości widywania się z małoletnim czy choćby rozmawiania z nim przez telefon.
W takiej sytuacji możesz wystąpić o tzw. egzekucję kontaktów. Sąd wyznaczy wówczas kwotę, którą druga strona zapłaci za każdorazowe naruszenie Twoich praw. Istnieje więc duża szansa, że nie będzie dalej utrudniać Ci kontaktu.
Problemy w tym zakresie nieraz pojawiają się jednak także wcześniej, już na etapie trwającego postępowania sądowego. Nie oznacza to jednak, że do momentu wydania postanowienia nie masz jak wykonywać kontaktów z dzieckiem. Możesz wnioskować o ich zabezpieczenie – ustalenie tymczasowych warunków obowiązujących na czas trwania postępowania.
Pomoc prawna w sprawach o uregulowanie kontaktów z małoletnimi
Sprawy dotyczące kontaktów z małoletnimi budzą wiele emocji. I nie ma się co dziwić – w końcu od dokonanych ustaleń zależą Twoje relacje z dzieckiem. Nie musisz jednak działać na własną rękę. Zamiast tego skorzystaj z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją sytuację i powiemy Ci, jakie masz możliwości,
- pomożemy Ci przygotować wniosek i niezbędne dowody, by zapewnić Ci maksymalne szanse na rozstrzygnięcie zgodne z Twoimi oczekiwaniami,
- będziemy reprezentować Cię przy negocjacjach z drugą stroną i podczas postępowania przed sądem,
- zadbamy o wszystkie formalności i zapewnimy Ci maksymalne wsparcie, by całe postępowanie było jak najmniej stresujące,
- wesprzemy Cię w sprawach o zabezpieczenie kontaktów czy ich egzekucję.
Nie wiesz, jak uregulować kontakty z dzieckiem? Chcesz, by sąd zmienił dotychczasowe zasady ich wykonywania? A może potrzebujesz wsparcia w sporze z drugim rodzicem? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!