Samo złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku wcale nie oznacza, że od tej pory możesz swobodnie dysponować odziedziczonym majątkiem. Do podjęcia niektórych czynności potrzebujesz jeszcze specjalnego dokumentu potwierdzającego Twoje prawa – postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Czym jest postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku?
W momencie śmierci spadkodawcy albo otwarcia testamentu (w zależności od tego, na jakiej podstawie dziedziczysz), stajesz się spadkobiercą.
Początkowo jest to jednak tylko etap przejściowy – musisz jeszcze złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu odziedziczonego majątku. Ewentualnie poczekać 6 miesięcy, po upływie których automatycznie nabędziesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Samo złożone oświadczenie to jednak za mało, by podejmować niektóre czynności. Jeśli np. chcesz wypłacić środki z konta zmarłego czy sprzedać odziedziczoną nieruchomość, potrzebujesz dodatkowego potwierdzenia, że rzeczywiście jesteś spadkobiercą. Bez takiego dowodu bank nie wypłaci Ci pieniędzy, tak samo jak nie będziesz mieć możliwości zmiany wpisu w księdze wieczystej.
I tu właśnie konieczne okaże się postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Zawiera ono podstawowe informacje dotyczące spadkodawcy oraz spadkobierców. Taki dokument potwierdza więc, że masz prawo do majątku po zmarłym. Określa też wysokość Twojego udziału spadkowego wyrażonego w ułamku – mówiąc prościej: wskazuje, jaką część spadku dziedziczysz.
Po co Ci stwierdzenie nabycia spadku?
Skoro postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jedynie potwierdza Twoje prawa, to – jak możesz się domyślać – nie zawsze go potrzebujesz. W praktyce zresztą niektóre rodziny całymi pokoleniami nie regulują spraw spadkowych.
Mimo wszystko stwierdzenie nabycia spadku prędzej czy później może Ci się przydać, dlatego warto dysponować takim dokumentem. Dzięki temu jeśli Ty i pozostali spadkobiercy postanowicie np. wypłacić pieniądze z konta zmarłego czy przeprowadzić dział spadku, będziecie mogli działać od razu.
Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku pozwoli wam także na odzyskanie pieniędzy od dłużników zmarłego. Z kolei jeśli odziedziczyliście nieruchomość i chcecie – zgodnie z ciążącym na was obowiązkiem – wpisać się do księgi wieczystej jako nowi właściciele, potrzebujecie jakiegoś potwierdzenia, że rzeczywiście przysługuje wam prawo własności. Stwierdzenie nabycia spadku spełni to zadanie. Aby je uzyskać, musicie złożyć odpowiedni wniosek do sądu.
Istnieje jednak alternatywa. Taką samą moc prawną co sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma bowiem również akt poświadczenia dziedziczenia wydawany przez notariusza. O ile jednak uzyskanie postanowienia zawsze jest możliwe, to w przypadku aktu poświadczenia dziedziczenia istnieją już spore ograniczenia. Wiele zależy od tego, czy Ty i pozostali spadkobiercy jesteście się w stanie porozumieć i czy nie macie wątpliwości co do tego kto i w jakiej części dziedziczy.
Pomoc prawna w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku
Aby otrzymać sądowe stwierdzenie nabycia spadku, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Jak w przypadku każdego pisma kierowanego do sądu i tu konieczne będzie zadbanie o spełnienie konkretnych wymogów. Nie musisz jednak działać na własną rękę i samodzielnie pilnować wszystkich formalności. Skorzystaj z naszej pomocy, a my:
- powiemy Ci, czy w Twoim przypadku postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku w ogóle jest konieczne,
- wyjaśnimy, czy zamiast składać wniosek do sądu, możesz potwierdzić swoje prawa przed notariuszem,
- wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach,
- zadbamy, by pismo spełniało wszystkie wymogi,
- dopilnujemy dat i terminów,
- będziemy reprezentować Cię na sali sądowej.
Potrzebujesz pomocy przy przygotowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku? Chcesz się dowiedzieć, czy zamiast tego możesz udać się do notariusza? A może zastanawiasz się, czy w Twojej sprawie złożenie takiego wniosku w ogóle jest konieczne? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!