Problemy finansowe mogą przytrafić się każdej firmie, nawet dobrze prosperującemu przedsiębiorstwu. Sama niewypłacalność nie oznacza jednak automatycznie, że musisz zakończyć swój biznes. Masz jeszcze drugą możliwość – przeprowadzenie restrukturyzacji. Dzięki niej zyskujesz szansę na porozumienie z wierzycielami, spłatę dotychczasowych zadłużeń i uniknięcie ogłoszenia upadłości.
Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa?
Jeśli spóźniasz się ze spłatą wymagalnych zobowiązań przez ponad 3 miesiące albo gdy wysokość Twoich długów przekracza wartość majątku i stan ten utrzymuje się przez co najmniej 24 miesiące, Twoje przedsiębiorstwo jest niewypłacalne. To z kolei oznacza, że musisz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Masz na to 30 dni.
Upadłość zwykle powoduje, że tracisz wszystko, na co udało Ci się zapracować, w tym swoje przedsiębiorstwo. Tak jednak wcale być nie musi! Możesz złożyć wniosek o restrukturyzację. Wtedy postępowanie upadłościowe ulegnie zawieszeniu, a Ty zyskasz czas na uratowanie swojego biznesu.
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to proces, którego głównym celem jest właśnie uniknięcie ogłoszenia upadłości. Nie chodzi tu tylko o to, by w jak największym stopniu spłacić wierzycieli i to często kosztem Twojego biznesu.
Zamiast tego realizuje się „politykę drugiej szansy”. Jako dłużnik podlegasz więc ochronie – pod warunkiem zabezpieczenia słusznych praw wierzycieli możesz dalej prowadzić działalność. Postępowanie pozwala Ci ochronić przedsiębiorstwo przed popadnięciem w dalsze zadłużenia oraz zyskać czas, zaufanie dotychczasowych kontrahentów i dostawców, a nawet środki finansowe na spłatę obecnych zadłużeń.
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych i warunki spłaty – jakie masz możliwości?
W ramach restrukturyzacji możesz wybrać jedną z 4 form postępowania:
- postępowanie o zatwierdzenie układu,
- postępowanie układowe,
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie sanacyjne.
Każde z tych postępowań różni się m.in. pod względem stopnia sformalizowania, nadzoru sądu nad jego przebiegiem czy pozostawienia Ci swobody w dalszym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że im większe jest Twoje zadłużenie, tym bardziej sformalizowany będzie to proces i tym mniej decyzji podejmiesz samodzielnie.
W ramach prowadzonego postępowania restrukturyzacyjnego dojdzie też do zawarcia układu między Tobą i wierzycielami. Na jego podstawie ustalicie warunki restrukturyzacji. Możesz liczyć przede wszystkim na:
- rozłożenie spłaty na raty,
- odroczenie terminu płatności,
- zmianę wysokości zadłużenia (umorzenie części długu),
- konwersję wierzytelności na akcje lub udziały,
- inne działania dostosowane do Twojej sytuacji.
W jaki sposób restrukturyzacja może pomóc Twojemu przedsiębiorstwu?
Główna zaleta związana z restrukturyzacją jest dość oczywista – w ten sposób nieraz unikniesz upadłości i zamknięcia swojego biznesu.
To jednak nie jedyna korzyść. Na czas trwania postępowania restrukturyzacyjnego zawiesza się też wszelkie egzekucje i nie można wszczynać kolejnych. Tym samym zyskujesz czas na działanie i poprawę swojej sytuacji finansowej bez martwienia się o komornika. Czasami już to wystarczy, by odzyskać płynność finansową.
Poza tym dzięki podjęciu próby porozumienia z wierzycielami i ustalenia nowych warunków masz szansę na utrzymanie dobrych relacji z dotychczasowymi kontrahentami czy dostawcami. Plan spłaty dostosowany do Twojej sytuacji pozwala Ci bowiem spłacać zobowiązania i stopniowo poprawiać swoją sytuację finansową.
Dla samych wierzycieli to też dobre rozwiązanie – na bieżąco otrzymują część pieniędzy. Można więc powiedzieć, że dwie strony zyskują – wierzyciele zabezpieczają swoje interesy, a Ty zatrzymujesz przedsiębiorstwo, chronisz swój majątek i powoli wychodzisz na finansową prostą.
Pomoc prawna przy restrukturyzacji przedsiębiorstwa
Efektywność postępowania restrukturyzacyjnego zależy od wielu czynników. Znaczenie ma tu chociażby dokładna analiza sytuacji finansowej, prawidłowe przygotowanie wniosku czy negocjacje z wierzycielami. Nie musisz jednak działać na własną rękę. Zamiast tego możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:
- przeprowadzimy analizę sytuacji ekonomicznej Twojej firmy i ocenimy, czy restrukturyzacja w ogóle jest konieczna – być może wystarczy podjąć pozasądowe negocjacje z wierzycielami?
- doradzimy Ci, którą formę restrukturyzacji najlepiej wybrać,
- zadbamy o przygotowanie wniosków i niezbędnych dokumentów,
- będziemy reprezentować Cię przed sądem, wierzycielami i organami egzekucyjnymi,
- dopilnujemy, by warunki restrukturyzacji były dla Ciebie możliwie najkorzystniejsze.
- wyręczymy Cię we wszystkich możliwych czynnościach związanych z restrukturyzacją, dzięki czemu przestaniesz się martwić formalnościami i skupisz się na odbudowie przedsiębiorstwa.
Twój biznes ma problemy finansowe? Chcesz uniknąć ogłoszenia upadłości? A może potrzebujesz wsparcia przy negocjacjach z wierzycielami? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!