Jako osoba skazana na karę pozbawienia wolności musisz ją odbyć w całości i bez przerwy. Przynajmniej co do zasady, bo w pewnych sytuacjach masz szansę przynajmniej czasowo opuścić zakład karny jeszcze przed odbyciem całego wyroku. Wszystko dzięki przerwie w wykonywaniu kary pozbawienia wolności, której sąd udziela w kilku konkretnych przypadkach. Aby jednak do tego doszło, musisz przekonać go, że taka przerwa rzeczywiście jest niezbędna. Nie należy to wprawdzie do najłatwiejszych zadań. Jeśli jednak zdołasz to zrobić, może to być nawet pierwszy krok do warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Kiedy sąd udziela przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności?
Sąd może udzielić Ci przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności tylko w kilku konkretnych sytuacjach.
Po pierwsze, obowiązkowo zrobi to w momencie, gdy cierpisz na chorobę psychiczną lub inną ciężką chorobę uniemożliwiającą Ci wykonanie kary. Co ważne, za ciężką chorobę uważa się przy tym tylko taki stan, w którym umieszczenie Cię w zakładzie karnym mogłoby zagrażać Twojemu życiu lub stanowić poważne niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia.
Przepisy przewidują też kilka podstaw do fakultatywnego udzielenia przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Oznacza to, że jeśli takie przyczyny zaistnieją, sąd może, ale nie musi przychylić się do Twojego wniosku. Na fakultatywne udzielenie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności masz szansę z uwagi na ważne względy rodzinne czy osobiste.
Przepisy wprawdzie nie precyzują, co można rozumieć przez to pojęcie. W praktyce przyjmuje się jednak, że nie wystarczy samo wykazanie, że sytuacja Twojej rodziny się pogorszyła. Musisz udowodnić, że jest ona nadzwyczajna i że w razie udzielenia Ci przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności masz szansę ją poprawić.
Duży wpływ na decyzję sądu może mieć przygotowany przez Ciebie wniosek
Aby przyznano Ci przerwę w wykonywaniu kary, musisz złożyć wniosek do sądu penitencjarnego. Rozważy on Twoje argumenty oraz dowody i na tej podstawie podejmie decyzję. Jeśli więc zależy Ci na pozytywnym rozstrzygnięciu, musisz zadbać o staranne przygotowanie wniosku.
Wiele negatywnych decyzji wcale nie wynika bowiem z braku odpowiednich podstaw do udzielenia przerwy. Bardzo często przyczyna tkwi w nieprzekonującej argumentacji. Swoje szanse możesz więc znacząco zwiększyć, gromadząc odpowiednie środki dowodowe i dobrze uzasadniając swoje stanowisko.
Jeśli zdołasz to zrobić, masz szansę na uzyskanie przerwy w wykonaniu kary. W przypadku przerwy fakultatywnej co do zasady będzie ona trwała maksymalnie 1 rok, a o kolejną możesz się ubiegać dopiero po upływie kolejnego roku. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki i tu znów wiele będzie zależeć od Twojej argumentacji i przedstawionych dowodów.
Jeśli natomiast mimo starannie przygotowanego wniosku sąd nie przychyli się do Twojego stanowiska, wciąż nie zamyka Ci to drogi do uzyskania przerwy. Możesz wnieść zażalenie do sądu wyższej instancji. Pamiętaj jednak, by działać szybko, bo masz na to tylko 7 dni.
Przerwa w wykonaniu kary może być pierwszym krokiem do wolności
Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności może się też okazać punktem wyjścia dla zwolnienia Cię z dalszego odbywania wyroku. Stanie się tak pod warunkiem, że wcześniej upłynie co najmniej 6 miesięcy kary, a udzielona przerwa będzie trwała co najmniej rok.
Wtedy masz szansę skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienia. Jeśli spełnisz wymogi formalne i przekonasz sąd, że po zwolnieniu będziesz przestrzegać porządku prawnego i nie popełnisz nowego przestępstwa, możesz cieszyć się wolnością znacznie szybciej niż przewidywał to wyrok.
Pomoc prawna w sprawach o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności
Decydujący wpływ na decyzję sądu zwykle będzie miał sposób sporządzenia wniosku i przedstawione w nim argumenty. Nie musisz jednak działać na własną rękę – w końcu rozstrzygnięcie tej sprawy będzie mieć ogromny wpływ na Twoje życie. Skorzystaj z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją sytuację i powiemy Ci, czy masz szansę na uzyskanie przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności,
- opracujemy i sporządzimy wniosek w Twoim imieniu,
- zadbamy o przedstawienie argumentów, które mogą przekonać sąd i poprzemy je dowodami,
- będziemy reprezentować Cię przed sądem,
- w razie odmowy, pomożemy Ci przygotować zażalenie,
- sprawdzimy, czy udzielona przerwa uprawnia Cię do uzyskania warunkowego zwolnienia z wykonywania kary.
Chcesz uzyskać przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności? Nie wiesz, jak przygotować wniosek? A może sąd nie przychylił się do Twojej prośby? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!