Polisolokaty miały stanowić szansę na uzyskanie ubezpieczenia na bardziej korzystnych warunkach. Wiele osób szybko i boleśnie przekonało się jednak, że tym zapewnieniom daleko było do rzeczywistości. Problem w tym, że przedwczesne rozwiązanie umowy wiązało się z koniecznością uiszczenia wysokiej opłaty likwidacyjnej, która mogła pochłonąć nawet wszystkie Twoje oszczędności. Tak skonstruowane postanowienia umowne naruszają jednak Twoje prawa. Jeśli będziesz więc aktywnie działać, masz dużą szansę na zwrot opłaty likwidacyjnej.
Czym jest polisolokata?
„Polisolokata” to potoczne określenie dla połączenia dwóch rozwiązań – ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Teoretycznie jej założenia są proste – po zawarciu umowy płacisz regularnie składkę określonej wysokości. Uzyskane pieniądze towarzystwo ubezpieczeniowe przeznacza następnie na różne inwestycje. Dla Ciebie oznacza to więc perspektywę dużego zysku i wysoką kwotę ubezpieczenia.
Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Chociaż polisolokaty przedstawia się jako produkty ubezpieczeniowe, to w praktyce mają charakter właściwie tylko inwestycyjny. Wszystko dlatego, że oferowana suma ubezpieczenia jest naprawdę niewielka – w razie wypadku ubezpieczeniowego nie pozwoli na pokrycie nawet połowy Twoich potrzeb.
Nie masz też wcale pewności, że taka inwestycja przyniesie zysk. Pieniądze nieraz lokowane są w ryzykowny sposób, bez gwarantowanej stopy zwrotu. Tego rodzaju umowy są przy tym na tyle krzywdzące, że Komisja Nadzoru Finansowego zakazała nawet zawierania większości z nich od początku 2022 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że dużo osób już wcześniej zdążyło się nabrać na pozornie korzystne warunki.
Wysoka opłata likwidacyjna ma skutecznie zniechęcić Cię do odstąpienia od umowy
Teoretycznie polisolokata może zostać rozwiązana w każdej chwili. Wystarczy, że odstąpisz od umowy, a odzyskasz swoje pieniądze i ewentualne zyski z inwestycji. Tyle w teorii, bo towarzystwa ubezpieczeniowe skutecznie zabezpieczyły swoje interesy na taką okoliczność.
Wcześniejsze rozwiązanie umowy oznacza konieczność poniesienia opłaty likwidacyjnej, która może odpowiadać wysokości nawet 90% kapitału. Tym samym albo wycofujesz się i tracisz większość zainwestowanych pieniędzy, albo przez kolejne lata godzisz się na płacenie składek, bez gwarancji, że taka inwestycja będzie procentować.
Możesz odzyskać nie tylko pieniądze z polisolokaty, ale i opłatę likwidacyjną
Wbrew pozorom takie skonstruowanie umowy przez ubezpieczyciela nie oznacza, że jesteś na straconej pozycji. Możesz odzyskać swoje pieniądze, udając się do sądu. Istnieje duża szansa, że stanie on po Twojej stronie.
Dzieje się tak dlatego, że wysoka opłata likwidacyjna godzi w Twoje interesy. Wprawdzie podmioty oferujące polisolokaty mogą ją wprowadzać, ale pod warunkiem, że będzie proporcjonalna do ponoszonych przez nie kosztów.
Co więcej, umowy dotyczące polisolokat bardzo często zawierają klauzule abuzywne, czyli postanowienia niezgodne z prawem, które wprowadzają Cię w błąd lub rażąco naruszają Twoje interesy. Jeśli więc:
- opłata likwidacyjna jest rażąco wygórowana,
- umowa zawiera zapisy wprowadzające w błąd lub niezrozumiałe dla osoby bez specjalistycznej wiedzy,
- nie poinformowano Cię o ryzyku utraty środków,
- towarzystwo ubezpieczeniowe zachęciło Cię do skorzystania z polisolokaty w celu uniknięcia tzw. podatku belki, ale jednocześnie nie poinformowało Cię o dodatkowych opłatach
– prawdopodobnie masz szansę na odzyskanie swoich pieniędzy.
Pamiętaj jednak, że decyzji nie możesz odwlekać w nieskończoność. W przeciwnym razie ryzykujesz, że Twoje roszczenie się przedawni. W przypadku umów zawartych przed 9 lipca 2018 roku o zwrot opłaty likwidacyjnej możesz się ubiegać w ciągu 10 lat. Dla umów zawartych później przewidziano natomiast krótszy termin – tylko 6 lat.
Pomoc prawna w sprawach o zwrot opłaty likwidacyjnej
Odzyskiwanie opłaty likwidacyjnej może być trudno i czasochłonne. Sprawy nie ułatwia fakt, że toczysz spór z wielkim towarzystwem ubezpieczeniowym dysponującym całym zespołem prawników. Nie oznacza to jednak, że jesteś na straconej pozycji. Też nie musisz działać samodzielnie. Możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją umowę i sprawdzimy, czy zawiera niedozwolone klauzule,
- pomożemy Ci rozwiązać polisolokatę bez utraty środków,
- wesprzemy Cię w odzyskaniu opłaty likwidacyjnej od ubezpieczyciela,
- zadbamy o przygotowanie niezbędnych pism i dokumentów,
- będziemy reprezentować Cię na etapie mediacji, w sądzie i podczas czynności egzekucyjnych.
Chcesz odzyskać opłatę likwidacyjną? Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w sporze z ubezpieczycielem? A może nie wiesz, jak rozwiązać umowę bez utraty zainwestowanych pieniędzy? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!