
Dość często zdarza się, że nieruchomość ma nie jednego, a kilku właścicieli. Może to być efekt wspólnego zakupu domu czy działki, ale równie dobrze np. rezultat dziedziczenia. Taki stan niesie za sobą jednak pewne duże ograniczenia. Dopóki współwłasność trwa, nie masz swobody samodzielnego podejmowania decyzji choćby w zakresie remontów czy sprzedaży. Rozwiązaniem tego problemu będzie zniesienie współwłasności. Aby je przeprowadzić, nie potrzebujesz nawet zgody pozostałych współwłaścicieli.
Kiedy warto zdecydować się na zniesienie współwłasności nieruchomości?
Póki istnieje współwłasność, Twoje możliwości co do zarządzania nieruchomością są ograniczone. Jako że nie jesteś jej wyłącznym właścicielem, na wiele czynności potrzebujesz zgody pozostałych. To może stanowić duży problem, szczególnie, jeśli macie inne pomysły na zarządzanie należącym do was domem czy działką.
Znacznie łatwiej sprawa wyglądałaby, gdyby nieruchomość była wyłącznie Twoja. Jako jedyny właściciel możesz przecież samodzielnie przeprowadzić remont, sprzedaż czy dokonać darowizny. A może w ogóle nieruchomość Cię nie interesuje – wolisz dostać pieniądze i raz na zawsze odciąć się od związanych z nią problemów?
W obu tych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie zniesienie współwłasności nieruchomości. Tym bardziej, że możesz się na nie zdecydować nawet, gdy współwłasność trwa już od wielu lat. Nie ma tu bowiem żadnego ograniczenia terminem.
Co więcej, nie potrzebujesz nawet zgody pozostałych współwłaścicieli. Zgodnie z przepisami każdy z was może złożyć odpowiedni wniosek.
Jak można znieść współwłasność nieruchomości?
Zniesienie współwłasności nieruchomości Ty i pozostali współwłaściciele możecie przeprowadzić na 3 różne sposoby. Do dyspozycji macie:
- podział fizyczny – np. dzielicie nieruchomość na dwie mniejsze działki czy wydzielacie lokale mieszkalne,
- podział cywilny – sprzedajecie nieruchomość i dzielicie się pieniędzmi stosownie do waszych udziałów,
- przyznanie nieruchomości na własność z obowiązkiem spłaty współwłaścicieli – jeden ze współwłaścicieli staje się wyłącznym właścicielem nieruchomości, ale musi zapłacić pozostałym kwotę odpowiadającą wartości ich udziałów.
Sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości: przed sądem i w formie aktu notarialnego
Jeśli jesteście zgodni co do sposobu zniesienia współwłasności, możecie udać się do notariusza. To oznacza dla was wprawdzie wyższe koszty, za to dużą oszczędność czasu. Żeby załatwić waszą sprawę, zwykle wystarczy jedna wizyta w kancelarii.
Druga możliwość to droga sądowa. Musicie skorzystać z niej w momencie, gdy nie jesteście w stanie porozumieć się do sposobu zniesienie współwłasności – np. nie potraficie ustalić, kto z was przejmie ją na własność.
Drogę sądową nieraz wybierają jednak także współwłaściciele, których nie stać na postępowanie przed notariuszem. Jeśli złożycie wspólny, zgodny wniosek, sąd może zakończyć postępowanie już na pierwszym posiedzeniu. Musicie się jednak liczyć z tym, że na jego przeprowadzenie zwykle trzeba poczekać kilka miesięcy.
Pomoc prawna w sprawach o zniesienie współwłasności nieruchomości
Sprawy o zniesienie współwłasności nieruchomości mogą być skomplikowane. Szczególnie w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie porozumieć się z pozostałymi współwłaścicielami. Zamiast działać na własną rękę, możesz jednak skorzystać z naszej pomocy, a my:
- zapoznamy się z Twoją sprawą i doradzimy, który sposób zniesienia współwłasności będzie dla Ciebie najlepszy,
- pomożemy Ci w przygotowaniu potrzebnych dokumentów,
- upewnimy się, że umowa zawierana przed notariuszem jest dla Ciebie korzystna,
- weźmiemy udział w ewentualnych negocjacjach z pozostałymi współwłaścicielami,
- pomożemy Ci sporządzić wniosek do sądu,
- będziemy Cię reprezentować na sali sądowej,
- dopilnujemy wszystkich formalności.
Nie wiesz, jak znieść współwłasność nieruchomości? Nie umiesz porozumieć się z pozostałymi współwłaścicielami? A może potrzebujesz wsparcia na sali sądowej? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!