
Zachowek to jeden z tych tematów, który budzi wiele emocji. Osoby mające do niego prawo uważają, że pieniądze po prostu im się należą. Po drugiej stronie barykady stoją z kolei spadkobiercy, którzy płacić nie chcą. Do tego dochodzą jeszcze skomplikowane relacje rodzinne i ryzyko konfliktu. Nie zawsze jednak sprawy o zachowek muszą się ciągnąć miesiącami i kosztować Cię mnóstwa nerwów. Wiele zależy tu od Twojego aktywnego działania.
Czym jest zachowek?
Zachowek ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe najbliższym zmarłego. Wyznacza więc pewne minimum, które takie osoby powinny otrzymać – czy to w formie spadku, czy też w ramach zapisu lub darowizny.
Co ważne, pod pojęciem „najbliżsi” kryją się zawsze konkretne osoby – małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), a w niektórych przypadkach także rodzice. Tylko jeśli znajdujesz się w tym gronie, możesz skutecznie dochodzić zapłaty zachowku. Innym krewnym – jak np. rodzeństwu – takie prawo natomiast nie przysługuje. I to nawet, jeśli w rzeczywistości utrzymywali ze zmarłym znacznie bliższy kontakt niż choćby jego dzieci.
Zachowku możesz się przy tym domagać nie tylko, gdy zmarły sporządził testament i całkowicie Cię w nim pominął. To najczęstszy scenariusz, ale nie jedyny. Prawo do zachowku przysługuje Ci także wtedy, gdy spadkodawca przekazał Ci jakiś majątek, ale o mniejszej wartości niż należny Ci zachowek.
Aby otrzymać zachowek, musisz aktywnie działać
To, że przysługuje Ci prawo do zachowku, nie sprawia jeszcze, że na pewno otrzymasz pieniądze. Jak możesz się spodziewać, druga strona raczej nie zgłosi się do Ciebie dobrowolnie, przypominając, że ma Ci zapłacić. Nie jest też tak, że pieniądze trafią do Ciebie tylko dlatego, że Ci się należą.
Żeby to się stało, musisz podjąć konkretne kroki. I to bez zbędnego zwlekania, bo czas jest ograniczony. Pamiętaj, że roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu. Jeśli upłynie określony termin, stracisz możliwość dochodzenia swoich praw. Wystarczy, że druga strona powoła się na przedawnienie i nie będzie musiała Ci zapłacić choćby złotówki.
Jako osoba zobowiązana do zapłaty nie zawsze jesteś na przegranej pozycji
Być może jednak znajdujesz się po drugiej stronie, a więc to do Ciebie ktoś zgłosił się po zachowek. Żądana kwota zwykle jest niemała, ale na szczęście nie zawsze musisz ją płacić. Istnieje co najmniej kilka sposobów, by tego uniknąć – choćby powołanie się na niegodność dziedziczenia czy wspomniany upływ terminu przedawnienia.
Jeśli więc uprawniony upomniał się o swoje pieniądze albo podejrzewasz, że niedługo to zrobi, koniecznie sprawdź, czy aby na pewno musisz spełnić jego żądanie. Istnieje szansa, że nie jest to konieczne.
A jeśli okaże się, że nie masz wyboru, to wciąż możesz się jeszcze ubiegać o obniżenie wysokości zachowku. Aby jednak sąd przychylił się do Twojego wniosku, musisz podać konkretne argumenty, powołując się na przepisy i orzeczenia sądów.
Spór nie musi skończyć się na sali sądowej
Sprawy o zachowek nie należą do najprzyjemniejszych. W końcu zwykle w spór wdajesz się z innymi członkami rodziny czy osobami, które znasz od wielu lat. Z jednej strony walczysz więc o swoje prawa, z drugiej nie chcesz zupełnie zniszczyć relacji rodzinnych.
Takie sprawy nie muszą mieć jednak swojego finału w sądzie. Zawsze możesz porozumieć się z drugą stroną, a nawet negocjować i zawrzeć ugodę na warunkach, które wspólnie zaakceptujecie.
Pomoc prawna w sprawach o zachowek
Choć kwestię zachowku uregulowano w zaledwie kilku przepisach, to sprawa jest naprawdę złożona i skomplikowana – zarówno jeśli chodzi o obliczanie jego wysokości, jak możliwości uniknięcia zapłaty. Jednocześnie, jako że ten temat dotyczy tak wielu Polaków, to w sprawach z tego zakresu pojawiło się już wiele komentarzy, artykułów i orzeczeń sądów.
Zamiast jednak samodzielnie wczytywać się w przepisy i szukać odpowiedzi w internecie, możesz skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy, a my:
- sprawdzimy, czy należy Ci się zachowek i obliczymy jego wysokość,
- pomożemy Ci napisać wezwanie do zapłaty i uzyskać pieniądze,
- jeśli to do Ciebie ktoś zgłosił się po zachowek – sprawdzimy, czy możesz uniknąć zapłaty,
- będziemy reprezentować Cię podczas negocjacji i na sali sądowej,
- poinformujemy Cię o możliwościach zawarcia ugody,
- zajmiemy się wszystkimi formalnościami,
- zadbamy o szybkie zakończenie sprawy, by oszczędzić nie tylko Twój czas i pieniądze, ale przede wszystkim nerwy.
Chcesz sprawdzić, czy należy Ci się zachowek? Nie wiesz, jak uzyskać swoje pieniądze? A może to Ciebie wezwano do zapłaty? Napisz do nas. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie