
Praca w gospodarstwie rolnym niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wypadku. Najczęściej spowodowany jest on przez zwierzęta, zdarzają się jednak także zatrucia środkami chemicznymi, upadki z drabiny czy szkody powstałe przy obsłudze maszyn rolniczych. Osoba ubezpieczona, która doznała w takiej sytuacji szkody, może ubiegać się o odszkodowanie.
Odszkodowanie za wypadek rolniczy
Wypadkiem rolniczym jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej. Ponadto za wypadek rolniczy może zostać uznane zdarzenie, które pozostawało w związku z wykonywaniem czynności rolniczych:
- na terenie gospodarstwa rolnego prowadzonego przez ubezpieczonego lub na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym
- w drodze ubezpieczonego z mieszkania do gospodarstwa rolnego albo w drodze powrotnej
- podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub w drodze z/do miejsca wykonywania tych czynności
Ubezpieczony rolnik, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej może otrzymać jednorazowe odszkodowanie z KRUS. Jego wysokość uzależniona jest od doznanych szkód i wynosi 809 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej. Jeśli natomiast wypadek miał skutek śmiertelny, odszkodowanie przysługiwać będzie najbliższym poszkodowanego.
Aby uzyskać należną kwotę, należy zgłosić wypadek placówce terenowej KRUS w ciągu 6 miesięcy od dnia zdarzenia. Wówczas zostanie wszczęte postępowanie dowodowe mające wyjaśnić okoliczności i przyczyny wypadku. Po przeprowadzeniu postępowania KRUS sporządzi protokół powypadkowy. To właśnie na jego podstawie można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek rolniczy.
Odszkodowanie za wypadek rolniczy z OC rolnika
Odszkodowanie rolniczy można otrzymać także z obowiązkowej polisy gospodarstwa, w którym zdarzenie miało miejsce. Takie ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność cywilną zarówno samego rolnika, jak i wszystkich osób pracujących w jego gospodarstwie rolnym. Kwoty uzyskane z tego tytułu są natomiast znacznie wyższe niż jednorazowe świadczenie z KRUS. Odszkodowanie z OC ma bowiem za zadanie w pełni zrekompensować poniesione szkody. Może więc objąć zwrot kosztów za leczenie czy rehabilitację, ale też wydatki poniesione na leki, dojazdy do placówek czy utracone zarobki. W przypadku gdy poszkodowany odczuwa zwiększone potrzeby lub utracił możliwość wykonywania zawodu, będzie przysługiwać mu także renta. Brak wykupionego ubezpieczenia OC nie przekreśla natomiast szansy na otrzymanie należnej kwoty. W takiej sytuacji odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zwykle wypadek rolniczy wiąże się jednak nie tylko ze stratami materialnymi, ale i z cierpieniem psychicznym czy fizycznych. W takiej sytuacji poszkodowany może domagać się także kwoty, która zrekompensuje mu doznane krzywdy, czyli zadośćuczynienia. Jego wysokość nie jest zależna od sytuacji majątkowej poszkodowanego, ale od rozmiarów cierpienia.
Uzyskanie odszkodowania na własną rękę często okazuje się trudnym i czasochłonnym zadaniem. Wielu poszkodowanych nie jest świadomych, że oprócz świadczenia z KRUS należną kwotę może uzyskać także z ubezpieczeń NNW, ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego. Problemem okazuje się także odpowiednie udokumentowanie poniesionych szkód, a przede wszystkim określenie wysokości żądanego zadośćuczynienia. Niektórzy poszkodowani rezygnują również z dochodzenia swoich praw na etapie, gdy brak porozumienia z ubezpieczycielem rodzi konieczność wniesienia pozwu. Tymczasem to spór przed sądem często stwarza możliwość uzyskania należnego świadczenia w pełnej wysokości. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika. Dzięki znajomości przepisów i doświadczeniu będzie on w stanie udokumentować poniesione szkody i krzywdy, podjąć negocjacje z ubezpieczycielem, a w razie potrzeby skierować także sprawę na drogę sądową.
Jak otrzymać odszkodowanie za wypadek rolniczy?
Poszkodowani w wypadku rolniczym nie zawsze są świadomi przysługujących im uprawnień. W rezultacie uzyskane przez nich odszkodowanie nie pokrywa w pełni poniesionych szkód lub nie rekompensuje odczuwanego cierpienia. Sama procedura wyegzekwowania środków od ubezpieczyciela może być natomiast bardzo czasochłonna. Jeśli więc jesteś poszkodowanym w wypadku rolniczym lub bliskim osoby zmarłej, skorzystaj z pomocy naszej kancelarii. Dzięki temu zyskasz:
- skuteczność – zadbamy o wyegzekwowanie pełnej przysługującej Ci kwoty: nie tylko odszkodowania, ale także zadośćuczynienia i renty.
- profesjonalne wsparcie – będziemy Cię wspierać na każdym etapie postępowania odszkodowawczego – od sporządzenia wniosku do ewentualnego sporu sądowego, a Ty zyskasz czas na rekonwalescencję po wypadku
- jasne zasady wynagradzania – nie pobieramy żadnych opłat z góry, a jedynie prowizję od uzyskanej kwoty. Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy masz szansę otrzymać odszkodowanie, dokonamy bezpłatnej weryfikacji sprawy.