
W wyniku wypadku często dochodzi do uszczerbku na zdrowiu. Takim uszczerbkiem może być tymczasowe uszkodzenie ciała – na przykład złamanie, skręcenie czy zwichnięcie – a także rozstrój zdrowia. W sytuacji gdy wypadek został wywołany działaniem innych osób czy przyczyną zewnętrzną, poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenie ciała.
Odszkodowanie za uszkodzenie ciała
Najczęściej uszczerbek na zdrowiu powstaje w wyniku:
- wypadku komunikacyjnego
- wypadku przy pracy
- błędu medycznego
- nieszczęśliwego wypadku.
Wówczas zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie za uszkodzenie ciała. Szkoda powstała wskutek wypadku obejmuje przede wszystkim koszty leczenia, rehabilitacji, transportu do placówek medycznych, a nawet przystosowania mieszkania do potrzeb poszkodowanego. Należnej kwoty poszkodowany może się domagać bezpośrednio od sprawcy szkody lub od jego ubezpieczyciela.
Uszkodzenie ciała nieraz jest także wynikiem pobicia. W takim wypadku sprawca może nie tylko ponieść konsekwencje karne, ale także zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Wówczas zobowiązany jest do naprawienia szkody powstałej wskutek pobicia, a więc do pokrycia wszelkich kosztów leczenia czy rehabilitacji poszkodowanego. Nieraz też odszkodowanie za pobicie ma za zadanie zrekompensować utracony zarobek.
Uszczerbek na zdrowiu wiąże się także z krzywdą, która może polegać zarówno na cierpieniu fizycznym, jak i psychicznym. Poszkodowany nieraz zmuszony jest zmienić zawód, a nawet zaprzestać wykonywania jakiejkolwiek pracy czy doznaje ograniczeń na polu zawodowym i prywatnym. W takim wypadku oprócz odszkodowania za uszkodzenie ciała przysługuje mu także zadośćuczynienie. Jego wysokość uzależniona jest od skali cierpienia poszkodowanego, z uwzględnieniem nasilenia i czasu trwania krzywd. Ponadto osoba, która w związku z uszczerbkiem na zdrowiu utraciła zdolność do pracy zarobkowej, widoki na przyszłość albo odczuwa większe potrzeby finansowe, może ubiegać się o rentę.
Odszkodowanie za uszkodzenie ciała w wypadku komunikacyjnym
Jedną z najczęstszych przyczyn uszczerbków na zdrowiu są wypadki komunikacyjne. Poszkodowanymi mogą być zarówno kierowcy innych pojazdów, jak i pasażerowie, rowerzyści czy nawet piesi. O odszkodowanie za uszkodzenie ciała w wypadku komunikacyjnym może ubiegać się każda osoba poszkodowana, która nie ponosi wyłącznej odpowiedzialności za całe zdarzenie. Oznacza to, że nawet przyczynienie się do wypadku nie odbiera możliwości uzyskania odpowiedniej kwoty od ubezpieczyciela.
Poszkodowany powinien złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania do ubezpieczyciela sprawcy. To właśnie z OC osoby odpowiedzialnej za całe zdarzenie zostanie wypłacona suma niezbędna do naprawienia szkody. Brak wykupionej polisy ubezpieczeniowej czy ucieczka sprawcy z miejsca wypadku nie przekreśla jednak szansy na odszkodowanie za uszkodzenie ciała w wypadku komunikacyjnym. W takiej sytuacji poszkodowany może zgłosić szkodę Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego oferującego polisę OC. Uzyskana kwota może obejmować zwrot kosztów leczenia, dojazdów do placówek czy dochodów utraconych ze względu na wypadek. Niejednokrotnie też poszkodowanemu będzie przysługiwać renta.
W razie wypadku komunikacyjnego poszkodowanemu oprócz renty i odszkodowanie będzie przysługiwać także zadośćuczynienie. Jego wysokość nie jest uzależniona od sytuacji majątkowej poszkodowanego, ale od krzywd, jakich doznał wskutek poniesionych urazów ciała. Oszacowanie wysokości należnego zadośćuczynienia jest trudnym zadaniem, dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy kancelarii. W oparciu o doświadczenie, przepisy i dotychczasowe orzecznictwo prawnicy są w stanie określić kwotę i odpowiednio uzasadnić wniosek do ubezpieczyciela. W razie trudności z wyegzekwowaniem należnej sumy, poszkodowany może natomiast liczyć na wsparcie kancelarii podczas postępowania sądowego.
Jak dostać odszkodowanie za uszkodzenie ciała?
Niezależnie od tego, czy zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku komunikacyjnego, pobicia, wypadku przy pracy czy innego zdarzenia, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Uszkodzenie ciała może jednak oznaczać konieczność długotrwałego leczenia czy rekonwalescencji, a także wiązać się z cierpieniem i stresem. Zamiast więc działać na własną rękę, skorzystaj z pomocy naszej kancelarii. W ten sposób zyskasz:
- pewność – przeanalizujemy Twoją sytuację i zadbamy o wyegzekwowanie wszystkich przysługujących Ci kwot – nie tylko pełnego odszkodowania, ale też renty czy zadośćuczynienia
- bezpieczeństwo – pomożemy Ci na każdym etapie – zarówno podczas przygotowania wniosku, rozmów z ubezpieczycielem, jak i w trakcie ewentualnego sporu sądowego. Wyegzekwujemy dla Ciebie odpowiednią sumę, podczas gdy Ty będziesz mógł się zająć powrotem do zdrowia
- jasne warunki wynagradzania – nie pobieramy żadnych opłat wstępnych. Naszym wynagrodzeniem jest prowizja od uzyskanej kwoty. Możesz mieć więc pewność, że dołożymy maksymalnych starań.