
Nawet naprawdę rozważne zarządzanie pieniędzmi niekoniecznie uchroni Cię przed długami. W końcu rosnące problemy finansowe to nie zawsze efekt bezmyślnego brania chwilówek i pogrążania się w spirali zadłużeń. Niezależnie od tego, co doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś, masz jednak znacznie więcej możliwości niż tylko czekanie, aż do Twoich drzwi zapuka komornik. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z długami, możesz rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to określenie potoczne. W przepisach spotkasz się natomiast z pojęciem upadłości osoby fizycznej. W skrócie można powiedzieć, że jest to specjalne postępowanie przewidziane dla osób niebędących w stanie regulować swoich zobowiązań.
Dzięki ogłoszeniu upadłości masz szansę ustalić realny plan spłaty swoich zadłużeń. Część – a w niektórych wypadkach nawet całość długu – sąd może też warunkowo umorzyć. Oznacza to, że nie zawsze spłacisz wszystkie zaciągnięte zobowiązania. Dzięki upadłości na pewno odzyskasz natomiast wolność finansową i zapomnisz o dawnych długach.
Kiedy możesz zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencką możesz ogłosić tylko w razie niewypłacalności, czyli gdy nie jesteś w stanie spłacać wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Oczywiście przyczyny takiej sytuacji bywają różne – nieraz jest to pokłosie nieudanego biznesu, czasem efekt nieprzewidzianych zdarzeń życiowych, a innym razem skutek popadnięcia w spiralę zadłużeń. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie ma to znaczenia – upadłość konsumencką ogłosisz niezależnie od przyczyny.
Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie dla każdego. Jak sama nazwa wskazuje, upadłość konsumencką wprowadzoną z myślą o osobach fizycznych i co więcej – nieprowadzących swojego biznesu.
W 2020 roku nastąpiły jednak w tym zakresie duże zmiany. Teraz możesz skorzystać z identycznego procesu oddłużenia co konsument także wtedy, gdy masz jednoosobową działalność gospodarczą albo jesteś wspólnikiem spółki cywilnej. Droga ta pozostaje natomiast zamknięta dla osób działających w ramach spółek prawa handlowego.
Teraz znacznie łatwiej ogłosisz upadłość konsumencką
Aby ogłosić upadłość konsumencką, musisz złożyć wniosek do sądu upadłościowego. Na tym etapie nie ma znaczenia, co doprowadziło do Twojej niewypłacalności. Liczy się natomiast fakt, że nie jesteś w stanie spłacać długów.
Jeśli spełniasz te podstawowe warunki, sąd ogłosi Twoją upadłość. Dopiero na dalszym etapie sprawdzi, jakie są przyczyny Twojej złej sytuacji finansowej. Będzie to mieć więc wpływ jedynie na warunki spłaty. Odmowy oddłużenia możesz się natomiast obawiać tylko w dwóch przypadkach:
- gdy majątek był trwoniony celowo,
- gdy w ciągu ostatnich 10 lat prowadzono wobec Ciebie inne postępowanie upadłościowe, wskutek którego umorzono część lub całość długu.
Dzięki upadłości konsumenckiej masz szansę odzyskać finansową wolność
Oczywiście samo ogłoszenie upadłości osoby fizycznej (upadłości konsumenckiej) nie sprawia, że Twoje długi znikną. Celem postępowania jest oddłużenie. Wszystko sprowadza się więc do stworzenia warunków umożliwiających Ci realną spłatę przynajmniej części zobowiązań.
Oznacza to, że nie będą Cię już ścigać wierzyciele, którym i tak nie jesteś w stanie płacić żądanych kwot. Zamiast tego ustalicie realny plan, który pozwoli Ci wyjść z długów. Nie zawsze spłacisz je w całości – być może w Twoim przypadku po zrealizowaniu planu część z nich zostanie umorzona. Ty natomiast zyskasz zupełnie nowy start i zapomnisz o dotychczasowych problemach finansowych.
Pomoc prawna w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej
Jeśli masz duże długi, z którymi nie możesz sobie poradzić, być może upadłość konsumencka jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Zamiast jednak podejmować tę decyzję na własną rękę, samodzielnie przygotowywać wnioski czy kontaktować się z wierzycielami, możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją sytuację i doradzimy, czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej to w Twoim przypadku rzeczywiście dobry wybór,
- pomożemy Ci w przygotowaniu wniosku i niezbędnych dokumentów,
- będziemy Cię wspierać na każdym etapie postępowania i kontrolować jego przebieg,
- skontaktujemy się w Twoim imieniu z syndykiem i wierzycielami,
- zadbamy o umorzenie jak największej części Twoich długów,
Zastanawiasz się, czy warto ogłosić upadłość konsumencką? Chcesz odzyskać finansową wolność? A może potrzebujesz wsparcia prawnika w trakcie postępowania? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!