
Byłoby świetnie, gdyby każdy pomysł na biznes okazywał się trafiony, a przedsiębiorstwo stale się rozwijało. W życiu bywa jednak różnie. Czasami nawet mimo dużych chęci i dokładnie przygotowanego biznesplanu Twoja firma, zamiast się rozwijać, popada w coraz większe długi. Masz jednak szansę na ustalenie z wierzycielami realnych warunków spłaty i w miarę szybką poprawę swojej sytuacji finansowej. Co więcej, od niedawna zrobisz to na nowych, bardziej korzystnych zasadach – w ramach upadłości konsumenckiej przedsiębiorcy.
Upadłość konsumencka przedsiębiorcy – co zmieniło się w ostatnich latach?
Jeszcze do niedawna istniała duża różnica między upadłością konsumentów a przedsiębiorców. W tym pierwszym przypadku postepowanie miało prowadzić przede wszystkim do oddłużenia osoby fizycznej, która popadła w długi. Głównym celem postępowania upadłościowego przedsiębiorców było natomiast maksymalne zaspokojenie wierzycieli, co mogło prowadzić nawet do utraty całego życiowego dorobku.
Twoja sytuacja jako przedsiębiorcy była więc znacznie gorsza niż sytuacja konsumenta. Nie miało przy tym znaczenia, czy prowadzisz dużą spółkę, czy jednoosobową działalność – w postępowaniu upadłościowym traktowano Cię na równi z największymi przedsiębiorstwami. To natomiast wiązało się z kosztownym i bardzo sformalizowanym postępowaniem. Jeśli takie rozwiązanie Ci nie odpowiadało, pozostawała już tylko druga możliwość – zamknąć biznes i ogłosić upadłość konsumencką.
Żadna z tych opcji nie zadowalała większości przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność. W 2020 roku wprowadzono jednak nowelizację, a wraz z nią nowe rozwiązanie – upadłość konsumencką przedsiębiorcy.
Czym jest upadłość konsumencka przedsiębiorcy?
„Upadłość konsumencka przedsiębiorcy”, to określenie, którego nie znajdziesz w ustawie – jest to potoczna nazwa, jednak świetnie oddaje istotę zmian wprowadzonych przez przepisy. W skrócie można powiedzieć, że jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to po nowelizacji prawo traktuje Cię na równi z konsumentami. A to oznacza przede wszystkim, że:
- nie musisz zamykać swojego biznesu, by przeprowadzić postępowanie upadłościowe na bardziej korzystnych, odformalizowanych warunkach,
- masz szansę na ogłoszenie upadłości nawet, jeśli ponosisz winę za swoją niewypłacalność,
- przysługuje Ci ochrona warunków mieszkaniowych – w razie sprzedaży nieruchomości w ramach postępowania możesz zachować część uzyskanej kwoty, którą przeznaczysz na wynajem nowego lokum,
- masz szansę na warunkowe lub nawet całkowite umorzenie zobowiązań.
Upadłość ogłosisz łatwiej i na bardziej korzystnych warunkach
Przed zmianą przepisów na Tobie jako na przedsiębiorcy ciążył obowiązek złożenia wniosku o upadłość w 30-dniowym terminie. Niewywiązanie się z niego zamykało Ci natomiast drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Teraz nie dość, że wcale nie musisz zakańczać działalności, to taka kara już nie obowiązuje. Właściwie jedynym warunkiem, który musisz spełnić, jest popadnięcie w stan niewypłacalności. Przez to pojęcie rozumie się sytuację, kiedy nie jesteś w stanie regulować swoich zobowiązań przez co najmniej 3 miesiące. Przeszkodą do ogłoszenia upadłości nie będzie nawet to, że ponosisz winę za swoją niewypłacalność albo że Twoje działania doprowadziły do jej pogłębienia.
Pomoc prawna w sprawach o upadłość konsumencką przedsiębiorcy
Warunki ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zdecydowanie zmieniły się na korzyść. Mimo wszystko całe postępowanie może Ci się wydawać trudne i skomplikowane. Nie musisz jednak działać na własną rękę. Zamiast tego możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:
- przeanalizujemy Twoją sytuację i doradzimy, czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej to w Twoim wypadku dobre rozwiązanie,
- pomożemy Ci przygotować wniosek i wszystkie niezbędne dokumenty,
- opracujemy z Tobą plan działania tak, by jeśli to możliwe, uratować Twój biznes przy jednoczesnej spłacie długów,
- będziemy reprezentował cię przed syndykiem, sądem i wierzycielami.
Nie wiesz, jak ogłosić upadłość konsumencką przedsiębiorcy? Potrzebujesz wsparcia na sali sądowej i w kontaktach z wierzycielami? A może chcesz zwiększyć swoje szanse na ustalenie możliwie najlepszych warunków spłaty? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!