
W razie wypadku komunikacyjnego osoba poszkodowana może zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy i otrzymać odszkodowanie z jego OC. Zwykle jednak okazuje się, że suma proponowana przez firmę ubezpieczeniową nie odpowiada rzeczywiście poniesionej szkodzie. Mimo tego właściciele pojazdów zgadzają się na zaproponowane warunki, nie wiedząc, że przysługuje im dopłata do odszkodowania OC. W takiej sytuacji mają jednak prawo ubiegać się o pokrycie wszystkich rzeczywiście poniesionych kosztów i to nawet, gdy część kwoty została już wypłacona przez ubezpieczyciela.
Dopłata odszkodowania OC
Zaniżone OC to problem występujący w ponad 90% spraw o odszkodowanie. Firmy ubezpieczeniowe nieprawidłowo określają pierwotna wartość pojazdu, koszt roboczogodziny czy cenę części zamiennych – wszystko po to, by odszkodowanie było jak najmniejsze. Zaniżony kosztorys OC nie pozbawia jednak szansy na skuteczne dochodzenie swoich praw.
Od chwili, gdy zostanie zgłoszona szkoda z OC, towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni, by wypłacić bezsporną część odszkodowania. Nie są to jedyne pieniądze przysługujące poszkodowanemu. Zwykle proponowana suma nie jest adekwatna do poniesionych szkód. Gdy firma ubezpieczeniowa przedstawi zaniżone odszkodowanie, właściciel pojazdu może wnieść odwołanie od tej decyzji. Ubezpieczyciel ma wówczas 30 dni na jego rozpatrzenie. W wielu przypadkach rozstrzygniecie nie jest jednak korzystne dla poszkodowanego. Firmie ubezpieczeniowej zależy bowiem na wypłacie jak najniższej kwoty. Tym samym wyegzekwowanie odpowiedniej sumy nieraz możliwe jest dopiero po wniesieniu sprawy do sądu. Wielu poszkodowanych rezygnuje jednak na tym etapie, nie chcąc tracić czasu, nerwów oraz pieniędzy.
Druga możliwość to odkup szkód. Poszkodowany może zdecydować się na takie rozwiązanie nawet, jeśli uzyskał już część należnej mu sumy od ubezpieczyciela. Odkup odszkodowania pozwala na zyskanie pełnej należnej kwoty bez samodzielnego prowadzenia sporu z ubezpieczycielem. W przypadku złożenia odwołania od decyzji ubezpieczeniowej poszkodowany czeka na odpowiedź kilkadziesiąt dni. Ubezpieczyciel nie musi też wcale przychylić się do wniosku. Decydując się na odkup odszkodowania, właściciel pojazdu zbywa natomiast roszczenie do brakującej kwoty. Dzięki temu może szybciej odzyskać należne mu pieniądze i nie uczestniczy w negocjacjach z ubezpieczycielem czy w postępowaniu sądowym. Cały proces odkupu jest bardzo prosty:
- po weryfikacji dokumentów kancelaria sama wypłaca poszkodowanemu brakująca kwotę. Oznacza to, że czas oczekiwania na pełne naprawienie szkody ulega znacznemu skróceniu
- przy odkupie szkód pomijane są dodatkowe formalności i opłaty takie jak sporządzenie kosztorysu przez niezależnego rzeczoznawcę
- odkup odszkodowań sprawia też, że sam poszkodowany nie musi wdawać się w spór z ubezpieczycielem – w jego miejsce wstępuje kancelaria.
Szkoda całkowita z OC sprawcy
Osoba poszkodowana w wyniku wypadku może żądać, by szkoda została naprawiona z OC sprawcy. Takie naprawienie szkody może przebiegać na dwa sposoby:
- poprzez dokonanie niezbędnych napraw pozwalających przywrócić stan sprzed wypadku – w praktyce firma ubezpieczeniowa sporządza wówczas kosztorys i wypłaca sumę potrzebną do dokonania naprawy, ewentualnie pokrywa wydatki poniesione już przez właściciela pojazdu z tego tytułu
- poprzez wypłatę odpowiedniej kwoty rekompensującej szkodę
Jeśli szkoda likwidowana jest z OC sprawcy, poszkodowany może domagać się naprawy auta pod warunkiem, że jest to technicznie możliwe. Problem w tym, że nawet wypłata kwoty przekraczającej 70% wartości pojazdu z punktu widzenia ubezpieczyciela jest nieopłacalna. Zdarza się więc, że stwierdza on szkodę całkowitą, choć nie ma do tego prawa. W takiej sytuacji poszkodowany otrzymuje od firmy ubezpieczeniowej różnicę między wartością pojazdu w dniu szkody a pozostałością po wypadku (wrakiem pojazdu).
Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem szkoda całkowita z OC sprawcy występuje jednak tylko w sytuacji, gdy koszty naprawy przekraczają 100% wartości uszkodzonego samochodu. W pozostałych przypadkach właściciel pojazdu może żądać zwrotu pełnej sumy pieniężnej umożliwiającej przywrócenie stanu sprzed wypadku. Określenie szkody całkowitej w sytuacji, gdy koszt naprawy nie przerasta wartości pojazdu, uprawnia więc poszkodowanego do żądania dopłaty do odszkodowania.
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania?
Jeśli chcesz, by poniesiona przez ciebie szkoda została w pełni pokryta z OC sprawcy, prawdopodobnie nie unikniesz reklamacji do ubezpieczyciela, a nawet sporu sądowego. W sytuacji, gdy kwota, którą otrzymałeś na konto po zgłoszeniu szkody, jest zbyt niska, pamiętaj, że przysługuje Ci dopłata do odszkodowania z OC sprawcy. Skorzystaj z pomocy naszej kancelarii i odzyskaj pełne odszkodowanie. Wystarczy, że przedstawisz nam kosztorys od ubezpieczyciela. Dokonamy analizy i dopilnujemy wszelkich formalności. W ten sposób zyskasz:
- skuteczność – z naszą pomocą odszkodowanie uzyskasz szybciej, niż działając na własną rękę.
- brak dodatkowych kosztów – bezpłatnie zweryfikujemy odszkodowanie do 3 lat wstecz. Nie stracisz dotychczasowego odszkodowania, a dodatkowe pieniądze uzyskasz po podpisaniu umowy
- wygoda – wszelkie formalności załatwimy za Ciebie. Korzystając z naszej pomocy nic nie tracisz. Oszczędzasz za to czas i nerwy.