
Utrata bliskiej osoby wiąże się nie z cierpieniem, a często także ze znacznym pogorszeniem sytuacji życiowej. Zdarza się, że zmarły nie tylko pomagał w wychowaniu dzieci czy prowadzeniu gospodarstwa domowego, ale też był jedynym żywicielem rodziny. Wówczas jego śmierć ma ogromny wpływ na sytuację materialną bliskich.
Odszkodowanie za śmierć
Zgodnie z artykułem 446 Kodeksu cywilnego osoby bliskie mogą otrzymać odszkodowanie za śmierć, jeżeli ich sytuacja życiowa uległa znacznemu pogorszeniu. Pojęcie to nie odnosi się jednak tylko do kwestii materialnych. Pogorszeniem sytuacji życiowej może być przykładowo także brak pomocy w wychowaniu dzieci.
Śmierć osoby bliskiej to jednak przede wszystkim zerwanie więzi, tęsknota i cierpienie – czasem także to związane z wcześniejszym pobytem poszkodowanego w szpitalu i obawą o jego życie. Oznacza to, że rodzina zmarłego może ubiegać się nie tylko o odszkodowanie za śmierć, ale także o zadośćuczynienie. Jego wysokość nie jest uzależniona od sytuacji materialnej zmarłego. Celem tego świadczenia jest bowiem złagodzenie bólu związanego ze stratą. Przy szacowaniu wysokości zadośćuczynienia pod uwagę brane są więc takie okoliczności jak cierpienie moralne czy wstrząs psychiczny.
Wprawdzie żadne pieniądze nie przywrócą życia bliskiej osobie, ale mogą okazać się dużym wsparciem dla żyjących członków rodziny. Odszkodowanie za śmierć czy zadośćuczynienie przysługuje bliskim między innymi w przypadku śmierci wskutek:
- Wypadku komunikacyjnego
- Wypadku przy pracy
- Błędu medycznego
- Wypadku rolniczego.
Odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym
Jednym z najczęstszych przyczyn śmierci są wypadki komunikacyjne. Kiedy w wyniku wypadku pasażer, kierowca czy pieszy stracił życie, osoby bliskie mogą ubiegać się o odszkodowanie. Ma ono stanowić rekompensatę związaną z pogorszeniem się sytuacji życiowej. Jego wysokość jest więc uzależniona od sytuacji materialnej najbliższych. Wymaga porównania stanu sprzed i po śmierci poszkodowanego.
Wysokość odszkodowania za śmierć w wypadku komunikacyjnym ustalana jest także na podstawie czynników niematerialnych takich jak brak pomocy w wychowaniu dzieci czy problemy zdrowotne będące skutkiem śmierci osoby najbliższej. Co więcej, takie odszkodowanie może rekompensować utratę możliwości na polepszenie w przyszłości – na przykład gdy zmarły był osobą młodą, z perspektywą awansu.
Nie jest to jednak świadczenie wypłacane automatycznie z OC sprawcy wypadku. Bliscy zmarłego muszą udowodnić, że odszkodowanie rzeczywiście im się należy. W tym celu konieczne jest nie tylko złożenie odpowiedniego wniosku, ale przede wszystkim wskazanie poniesionych szkód. Najtrudniejsze zwykle okazuje się oszacowanie szkody niematerialnej czy wysokości zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy prawnika.
Odszkodowanie za śmierć w wypadku przy pracy
Wypadek śmiertelny może wydarzyć się także w pracy. Wówczas o jednorazowe odszkodowanie z ZUS-u może ubiegać się:
- Małżonek
- Dzieci własne i dzieci drugiego małżonka, a także dzieci przysposobione, wnuki przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności oraz rodzeństwo i inne dzieci
- Rodzice, osoby przysposabiające, a także macocha i ojczym, jeżeli w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe.
Jeśli natomiast wypadek przy pracy miał miejsce z winy pracodawcy, rodzina zmarłego może żądać także, by zapłacił on dodatkowe odszkodowanie za śmierć w wypadku przy pracy. Konieczne jest jednak udowodnienie winy pracodawcy – na przykład wykazanie, że do śmierci doszło wskutek nieprzestrzegania zasad BHP w zakładzie pracy.
Jak uzyskać odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej?
Śmierć członka rodziny to doświadczenie, które ma ogromny wpływ na dalsze życie rodziny – zarówno sytuację emocjonalną i psychiczną, jak i rodzinną czy materialną. Ubieganie się o odszkodowanie czy zadośćuczynienie tuż po śmierci poszkodowanego może być więc trudne i bardzo bolesne. Jeśli więc straciłeś w wypadku osobę bliską, skorzystaj z naszej pomocy. W ten sposób zyskasz:
- bezpieczeństwo – pomożemy Ci ustalić zarówno wysokość odszkodowania, jak i zadośćuczynienia, które przysługuje Ci w związku ze śmiercią bliskiej osoby. Choć żadne pieniądze nie wynagrodzą Ci straty, zadbamy o wyegzekwowanie kwoty, która będzie dla Ciebie wsparciem na przyszłość
- wsparcie – śmierć osoby bliskiej wiąże się z dużym cierpieniem. W tych trudnych chwilach zapewnimy Ci wsparcie. Przygotujemy niezbędną dokumentację, będziemy reprezentować Cię przed ubezpieczycielem, a w razie konieczności także w postępowaniu sądowym
- jasne warunki wynagradzania – nie pobieramy żadnych opłat z góry, a jedynie prowizję od uzyskanej sumy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że starannie zajmiemy się sprawą, a Ty będziesz mógł przeżywać żałobę
- niezbędną pomoc – rozumiemy, że strata bliskiej osoby nie pozostaje bez wpływu na Twoją sytuację materialną. W trudnych przypadkach oferujemy więc pomoc finansową do czasu zakończenia procesu likwidacji szkody. Nie pobieramy też wynagrodzenia od uzyskanego zwrotu kosztów pogrzebu czy renty ustanowionej na rzecz małoletnich bliskich zmarłego.