
Nie każda sprawa rodzinna musi mieć swój finał w sądzie. W przypadku wielu z nich istnieje możliwość zawarcia ugody poprzedzonej mediacją. Jest to o tyle korzystne, że w ten sposób strony zyskują szansę na znacznie szybsze zakończenie sporu. Oszczędzają nie tylko pieniądze, ale i nerwy, a co więcej – mogą wypracować możliwie najlepsze rozwiązania zarówno dla siebie, jak i swoich małoletnich dzieci.
Czym jest mediacja w sprawach rodzinnych?
Mediacja rodzinna jest sposobem na rozwiązanie zaistniałego konfliktu. Pozwala ustalić kwestie sporne, interesy i potrzeby, a następnie wypracować kompromis. Całe postępowanie toczy się przed mediatorem – osobą, która nie jest rzecznikiem żadnej ze stron i nie może przychylać się do którejkolwiek z przedstawionych racji. Jego rolą nie jest także udzielanie rad, proponowanie rozwiązań, a tym bardziej wyrażanie własnego zdania. Zamiast tego mediator pomaga skonfliktowanym stronom w samodzielnym podjęciu decyzji i osiągnięciu porozumienia.
Uczestniczenie w mediacji jest dobrowolne. Każda strona ma więc prawo zadecydować, czy chce podjąć próbę pozasądowego rozwiązania sporu i ani sąd, ani mediator nie mogą jej do tego zmusić. Strony nie muszą też obawiać się, że kwestie poruszone podczas mediacji wpłyną na ewentualne postępowanie sądowe. Mediator ma bowiem obowiązek zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedział się podczas prowadzonych negocjacji.
Jeśli strony dojdą do porozumienia, mediacja kończy się natomiast zawarciem ugody. Jest to dokument sporządzany przez mediatora, podpisywany przez strony, a następnie zatwierdzany przez sąd. Nie oznacza to jednak, że każde postępowanie mediacyjne musi zakończyć się wypracowaniem wspólnego stanowiska. Zdarza się bowiem, że jedna ze stron wycofuje się z mediacji albo że wypracowanie kompromisu nie jest możliwe. Wówczas rozstrzygnięcie w danej sprawie będzie już należeć do sądu.
Kiedy możliwe jest zawarcie ugody w sprawach rodzinnych?
Mediacja przewidziana jest dla tych spraw rodzinnych, w których możliwe jest zawarcie ugody. Chodzi tu więc o te sytuacje, w których strony mogą zgodnie ze swoją wolą wpływać na wynik postępowania i dojść do konsensusu. Tym samym prowadzenie mediacji możliwe jest przede wszystkim w sprawach o:
- rozwód
- separację
- alimenty
- ustalenie kontaktów z dzieckiem
- sprawowanie władzy rodzicielskiej
- ustalenie miejsca zamieszkania dziecka
- rozstrzyganie istotnych spraw dziecka
Mediacja może być przeprowadzona jeszcze przed wszczęciem postępowania albo w jego trakcie. Podstawę do podjęcia negocjacji stanowi sądowe skierowanie do mediacji lub umowa o mediację zawarta przez strony. Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, gdy postępowanie przed sądem już się toczy. Wówczas strony wciąż mogą wnioskować o podjęcie próby wypracowania kompromisu poza salą sądową. Co więcej, zdarzają się sytuacje, gdy taką decyzję sąd podejmuje z własnej inicjatywy. Tym samym umożliwia skonfliktowanym osobom załatwienie spornych kwestii związanych chociażby z alimentami, sposobem sprawowania władzy rodzicielskiej czy zaspokajaniem potrzeb rodziny na najbardziej dogodnych dla siebie warunkach. Niezależnie jednak od tego, czy mediacja ma być wszczęta na podstawie umowy, czy na podstawie skierowania sądu, na jej przeprowadzenie obie strony muszą wyrazić zgodę. Jeśli natomiast tak się nie stanie, mediacja nie dojdzie do skutku.
Jakie korzyści niesie za sobą mediacja w sprawach rodzinnych?
Mediacja w sprawach rodzinnych to często korzystna alternatywa dla postępowania sądowego. Przede wszystkim stwarza możliwość wypracowania wyniku, który nie będzie zaskoczeniem dla żadnej ze stron i pozwoli maksymalnie pogodzić wzajemne interesy. W przypadku pozostawienia rozstrzygnięcia sądowi nie jest to natomiast aż tak oczywiste. Co więcej, podczas mediacji strony nie są związane stanowiskami przedstawionymi w pozwie czy w odpowiedzi na pozew. Tym samym w trakcie negocjacji mogą wyjść poza główny przedmiot sprawy i dokonać dodatkowych ustaleń, co podczas postępowania sądowego nie byłoby już możliwe. Nie bez znaczenia jest także mały formalizm i poufność postępowania mediacyjnego. Sprawom rodzinnym zwykle towarzyszą bowiem silne emocje, a na sali sądowej konflikt często narasta. Strony niechętnie też opowiadają o swoim dawnym życiu, dotychczasowych relacjach i są mniej skłonne do wypracowania kompromisu. Mediacja jest bardziej intymna, zapewnia większą swobodę i maksymalnie redukuje nerwowość całej sytuacji. Dużą rolę odgrywa w niej także mediator, który czuwa nad prowadzeniem dialogu i wypracowaniem kompromisu. Poza tym do rozstrzygnięcia sprawy może dojść znacznie szybciej niż w przypadku procesów sądowych, które często są żmudne i bardzo stresujące.
Niezależnie od tego, czy do negocjacji ma dojść przed sądem, czy też mediatorem, mogą uczestniczyć w nich pełnomocnicy stron. Jeśli więc chcesz podjąć próbę pozasądowego rozwiązania sporu, skorzystaj z naszej pomocy. W ten sposób zyskasz:
- profesjonalną pomoc – pomożemy Ci sporządzić wniosek o mediację i będziemy reprezentować Cię na każdym etapie postępowania mediacyjnego
- pewność – wyjaśnimy Ci skutki podejmowanych decyzji i postanowień zawartych w ugodzie, dzięki czemu upewnisz się, że wypracowany kompromis jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami
- bezpieczeństwo – dołożymy wszelkich starań, by sprawa zakończyła się poza salą sądową i w najlepszy dla Ciebie sposób. Tym samym oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim nerwy.