
Przedsiębiorcy, którzy chcą odzyskać należności od kontrahenta albo wyjaśnić wątpliwości związane z postanowieniami w umowie, zwykle stoją przed dużym dylematem. Z jednej strony zależy im na jak najszybszym zakończeniu sprawy, z drugiej – postępowanie przed sądem może zepsuć wypracowane dotąd relację, a nawet uniemożliwić dalszą współpracę. Właśnie dlatego wielu z nich decyduje się na szybsze, tańsze i przede wszystkim mniej konfliktowe rozwiązanie sporu – mediacje gospodarcze.
Czym są mediacje w sprawach gospodarczych?
Mediacje w sprawach gospodarczych to sposób na polubowne zakończenie konfliktu powstałego między przedsiębiorcami w związku z prowadzoną przez nich działalnością. Oznacza to, że taka metoda rozwiązania sporu dedykowana jest przedsiębiorcom, w tym spółkom, ale już nie relacjom przedsiębiorca-konsument. Mediacje zapewniają stronom dużą dowolność w kształtowaniu poszczególnych ustaleń. Tym samym pozwalają na wypracowanie rozwiązań korzystnych dla obu partnerów biznesowych. W prowadzeniu dialogu pomaga natomiast mediator – osoba bezstronna. Nie narzuca on swojego zdania, nie opowiada się za żadnym ze stanowisk i nie przedstawia najlepszego według siebie rozwiązania. Jego głównym zadaniem jest natomiast dbanie o to, by strony doszły do porozumienia i wypracowały kompromis. Jeśli się to uda, sporządzana jest ugoda, którą mediator dołącza do protokołu.
Nie oznacza to jednak, że wyrażenie zgody na mediacje gospodarcze nakłada na przedsiębiorców obowiązek zawarcia takiej ugody. W każdej chwili mogą się bowiem wycofać i skierować sprawę na drogę sądową. Jeśli tak się stanie, strony nie są związane propozycjami czy ustępstwami złożonymi podczas prowadzenia rozmów przed mediatorem. Również sam mediator zobowiązany jest do zachowania poufności przed sądem, chyba że strony zwolnią go z tego obowiązku.
Do najczęstszych spraw kierowanych do mediacji w sprawach gospodarczych należą spory dotyczące:
- zapłaty należności z tytułu wykonanych umów
- zawierania, wykonywania czy rozwiązania umów
- odszkodowań
- ustalania roszczeń wspólników lub akcjonariuszy
- fuzji, przejęć lub sprzedaży przedsiębiorstwa
- postępowania upadłościowego i naprawczego.
Jakie są zalety mediacji w sprawach gospodarczych?
Pozostawiając rozstrzygnięcie sądowi, strony tracą kontrolę nad wynikiem postępowania. Wprawdzie dużo zależy od żądań sformułowanych w pismach czy przedstawionych dowodów, ale przepisy znacznie ograniczają możliwości sądu przy wydawaniu rozstrzygnięcia. Nieraz zapadły wyrok jest więc niekorzystny dla obu przedsiębiorców albo nie reguluje kwestii pobocznych związanych z zaistniałym konfliktem. Właśnie dlatego strony często decydują się na mediację. Wówczas mają dużą dowolność w kształtowaniu ustaleń między sobą, a cały proces wypracowywania porozumienia przebiega w sposób znacznie mniej formalny. W ten sposób możliwe jest więc chociażby znalezienie kompromisu w zakresie wykonywania obowiązujących umów czy ustalenie dogodnych warunków zapłaty należności – na przykład rozłożenie płatności na raty czy zmniejszenie zobowiązania.
Co więcej, zawarcie ugody przed mediatorem czy sądem jest znacznie szybsze i pociąga za sobą mniejsze koszty. Mediacja pozwala też stronom odbudować wzajemne relacje. Inaczej niż rozprawa sądowa opiera się przede wszystkim na dialogu i dążeniu do osiągnięcia kompromisu. To z kolei sprawia, że większość ustaleń wykonywana jest dobrowolnie. Jeśli natomiast tak się nie stanie, ugodzie można nadać tytuł wykonawczy i na tej podstawie rozpocząć egzekucję.
Jak prowadzić mediacje gospodarcze?
Podstawą do wszczęcia mediacji może być umowa o mediację lub skierowanie na nią przez sąd w trakcie toczącego się już postępowania. W tym pierwszym przypadku strony mają możliwość określenia przede wszystkim przedmiotu mediacji i osoby mediatora. Umowa o mediację może zostać także zawarta poprzez złożenie wniosku o mediację i uzyskanie zgody drugiej strony. Ponadto przedsiębiorcy jeszcze na etapie zawierania umowy, przed zaistnieniem jakiegokolwiek konfliktu, mogą wprowadzić do niej zapis, zgodnie z którym w przypadku powstania sporu w pierwszej kolejności podejmą próbę jego pozasądowego rozwiązania. Sąd ma natomiast możliwość skierowania stron na mediację aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę, a na dalszym etapie – na ich zgodny wniosek.
Niezależnie od tego, czy mediacja w sprawach gospodarczych prowadzona jest przed mediatorem, czy też przed sądem, może uczestniczyć w niej pełnomocnik. Jeśli więc chcesz pozasądowo rozwiązać spór, skorzystaj z naszej pomocy. W ten sposób zyskasz:
- profesjonalną pomoc – będziemy wspierać Cię na każdym etapie postępowania mediacyjnego – od sporządzenia wniosku, przez przygotowanie do negocjacji aż do zawarcia ewentualnej ugody
- pewność – podczas mediacji zadbamy o przedstawienie Ci skutków podejmowanych decyzji i treści ugody, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że Twoje interesy zabezpieczone są we właściwy sposób
- skuteczność – w oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie pomożemy Ci wypracować możliwie najlepsze rozwiązania. W ten sposób zyskasz szansę na szybkie zakończenie sporu, a tym samym zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy.