
Postępowanie przed sądem w sprawach cywilnych często może trwać miesiącami czy nawet latami. To natomiast oznacza konieczność zainwestowania dużej ilości czasu, a także pieniędzy związanych nie tylko z zatrudnieniem pełnomocnika, ale także pokryciem kosztów sądowych czy wydaniem ewentualnej opinii przez biegłego. Co więcej, samo rozstrzygnięcie wydane przez sąd nieraz nie satysfakcjonuje żadnej ze stron. Nie każdy spór musi jednak mieć swój finał w sądzie. Alternatywę stanowi mediacja w sprawach cywilnych i zawarcie ugody. Dzięki niej strony zyskują większą kontrolę nad rozwiązaniem całego sporu, a przy okazji mogą dojść do porozumienia szybciej i przy mniejszych kosztach.
Kiedy prowadzone są mediacje w sprawach cywilnych?
Mediacja w sprawach cywilnych może być prowadzona we wszystkich przypadkach, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody. Najczęściej na taką pozasądową metodę rozwiązania sporu strony decydują się w sprawach o:
- zapłatę
- zniesienie współwłasności
- podział majątku wspólnego
- sporach o testament
- zachowek
- dział spadku.
Szczególne znaczenie mediacje odgrywają w sprawach spadkowych, którym zwykle towarzyszą silne emocje. W takim wypadku po dwóch stronach sali sądowej nieraz stają bowiem osoby dla siebie najbliższe. Konflikt o pieniądze czy sposób podziału spadku nie pozostaje wówczas bez wpływu na dalsze relacje rodzinne, tym bardziej, gdy w wyniku zapadłego rozstrzygnięcia któraś ze stron czuje się pokrzywdzona. Podjęcie dialogu i pozasądowe rozwiązanie sporu w takich sprawach pozwala więc uniknąć większości wspomnianych problemów i wypracować kompromis.
Strony mogą zostać skierowane na mediację przez sąd lub same się na to zdecydować, zawierając umowę o mediację. Dopuszczalne jest także złożenie wniosku o wszczęcie mediacji przez jednego uczestnika sporu i wyrażenie zgody na jej przeprowadzenie przez drugiego. Niezależnie jednak od tego, czy mediacja ma zostać wszczęta na podstawie skierowania na nią przez sąd, czy wskutek zawartej umowy, wciąż pozostaje dobrowolna. Oznacza to, że żadna ze stron nie może zostać zmuszona do podjęcia negocjacji, a tym bardziej – do zawarcia ugody. Co więcej, w każdej chwili z mediacji można zrezygnować i wstąpić na drogę sądową.
Jakie zalety mają mediacje w sprawach cywilnych?
Nie bez powodu zarówno sąd, jak i sami pełnomocnicy zwykle namawiają strony do podjęcia próby polubownego rozwiązania sporu. Do największych plusów tego rozwiązania na pewno należy duża dowolność w zakresie dokonywanych ustaleń. Mediacja w sprawach cywilnych pozwala na takie kształtowanie wzajemnych praw i obowiązków, by obie strony poczuły się wygrane. Co więcej, możliwe jest wówczas dokonywanie wzajemnych ustaleń w szerszym aspekcie, niż żądania sformułowane w pozwie. Tym samym strony zyskują szansę na lepsze zaspokojenie swoich potrzeb i interesów niż w przypadku wybrania drogi sądowej. Mediacje cywilne pozwalają im chociażby ustalić, jaka część majątku przypadnie poszczególnym osobom w sprawach o dział spadku czy zniesienie współwłasności albo sporządzić realny plan spłaty dostosowany do bieżącej sytuacji i potrzeb w sprawach o zapłatę lub zachowek.
Zdarza się także, że dzięki spokojnej rozmowie i przedstawieniu swoich racji strony spotykają się gdzieś w połowie – jedna z nich częściowo cofa roszczenie, a druga decyduje się zapłacić więcej, niż proponowała na początku. Samo dojście do porozumienia też jest znacznie prostsze, bo rozmowy nie toczą się w nerwowej atmosferze na sali sądowej, ale w obecności mediatora, który czuwa nad prowadzeniem wzajemnego dialogu i zapewnia pełną poufność. Wykazanie chęci podjęcia dyskusji wpływa również pozytywnie na relacje między stronami i możliwości osiągniecia porozumienia. Uczestnicy mediacji zyskują poczucie większej sprawiedliwości i chętniej realizują wypracowane porozumienie.
Jak szybko i skutecznie przeprowadzić mediacje cywilne?
Niezależnie od rodzaju sprawy cywilnej, jeśli tylko istnieje możliwość zawarcia ugody, mediacja może okazać się najlepszym sposobem na rozwiązanie sporu. Prowadzenie dialogu między skonfliktowanymi stronami często okazuje się jednak dużym wyzwaniem – szczególnie, gdy sprawa dotyczy pieniędzy lub relacji rodzinnych. W takim wypadku najlepiej zwrócić się o pomoc do prawnika, który podejmie pierwsze kroki w celu pozasądowego rozwiązania sporu. Jeśli więc rozważasz polubowne załatwienie sprawy, skorzystaj z naszej pomocy. W ten sposób zyskasz:
- profesjonalną pomoc – pomożemy Ci sporządzić wniosek o mediację i będziemy reprezentować Cię na każdym etapie negocjacji prowadzonych przed sądem lub mediatorem
- pewność – w oparciu o naszą wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie wskażemy Ci dostępne rozwiązania, wyjaśnimy skutki podejmowanych decyzji i poradzimy, jakie kwestie poboczne możesz uregulować podczas negocjacji z drugą stroną.
- bezpieczeństwo – postępowania przed sądem wiążą się z dużym stresem. Dołożymy wszelkich starań, by rozwiązać sprawę pozasądowo i w najlepszy dla Ciebie sposób, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas, nerwy oraz pieniądze.